Posted on

Indonézia južná morská perla

South Sea Pearl Indonézia

Indonézia južná morská perla

Indonézia je najväčšie súostrovie na svete s bohatým rybolovom a námornými produktmi. Jedným z takýchto produktov je perla z Južného mora, pravdepodobne jeden z najlepších druhov perál. Indonézia má nielen bohaté prírodné zdroje, ale aj množstvo remeselníkov s vysokými remeselnými zručnosťami.

Týmto článkom vám prinášame ďalší špeciálny indonézsky produkt, juhomorskú perlu. Indonézska kultúra, ktorá sa nachádza na križovatke dvoch oceánov a dvoch kontinentov, predstavuje jedinečnú zmes formovanú dlhou interakciou medzi domorodými zvykmi a viacerými cudzími vplyvmi. Bohaté kultúrne dedičstvo Indonézie ponúka svetu množstvo remeselnej výroby perlových šperkov.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

Jeden z popredných svetových hráčov, Indonézia vyrába a vyváža perly na medzinárodný trh, ako je Austrália, Hongkong, Japonsko, Južná Kórea a Thajsko. Podľa štatistík rástla exportná hodnota perál v rokoch 2008-2012 v priemere o 19,69 % ročne. Za prvých päť mesiacov roku 2013 dosiahla hodnota exportu 9,30 USD
miliónov.

Vysoko kvalitná perla je po mnoho storočí považovaná za jeden z vzácnych predmetov krásy, na rovnakej úrovni ako iné drahé kamene. Technicky sa perla vyrába vo vnútri živého mäkkýša, v mäkkom tkanive alebo v plášti.

Perla je vyrobená z uhličitanu vápenatého v jemne kryštalickej forme, presne ako ulita pokoja, v sústredných vrstvách. Ideálna perla by bola dokonale guľatá a hladká, ale existuje mnoho iných tvarov hrušiek, ktoré sa nazývajú barokové perly.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

Pretože perly sú vyrobené predovšetkým z uhličitanu vápenatého, môžu sa rozpustiť v octe. Uhličitan vápenatý je citlivý aj na roztok slabej kyseliny, pretože kryštály uhličitanu vápenatého reagujú s kyselinou octovou v octe za vzniku octanu vápenatého a oxidu uhličitého.

Prírodné perly, ktoré sa spontánne vyskytujú vo voľnej prírode, sú najcennejšie, no zároveň sú veľmi vzácne. Perly, ktoré sú v súčasnosti dostupné na trhu, sú väčšinou pestované alebo pestované z perlorodiek a sladkovodných mušlí.

Imitácie perál sú tiež široko vyrábané ako lacné šperky, hoci kvalita je oveľa nižšia ako u tých prírodných. Umelé perly majú slabú dúhovú farbu a sú ľahko odlíšiteľné od prírodných.

Kvalita perál, prírodných aj pestovaných, závisí od toho, že sú perleťové a dúhové, ako aj vnútro škrupiny, ktorá ich vytvára. Zatiaľ čo perly sa väčšinou pestujú a zbierajú na výrobu šperkov, prišívajú sa aj na honosné oblečenie, drvia sa a používajú sa v kozmetike, medicíne a v zmesiach farieb.

Druhy perál

Perly možno rozdeliť do troch kategórií na základe ich vzniku: prírodné, kultivované a napodobeniny. Pred vyčerpaním prírodných perál, asi pred storočím, boli všetky objavené perly prírodnými perlami.

V súčasnosti sú prírodné perly veľmi zriedkavé a často sa predávajú na aukciách v New Yorku, Londýne a na iných medzinárodných miestach za investičné ceny. Prírodné perly sú podľa definície všetky druhy perál vytvorené náhodou, bez ľudského zásahu.

Sú produktom náhody, so začiatkom, ktorý je dráždivý, ako napríklad hrabací parazit. Pravdepodobnosť tohto prirodzeného výskytu je veľmi malá, pretože závisí od nevítaného vstupu cudzorodého materiálu, ktorý ustrice nedokáže zo svojho tela vypudiť.

Kultivovaná perla prechádza rovnakým procesom. V prípade prírodnej perly funguje ustrice samostatne, zatiaľ čo umelo pestované perly sú produktom ľudského zásahu. Aby technik prinútil ustrice produkovať perly, zámerne implantuje dráždivú látku do ustrice. Materiál, ktorý je chirurgicky implantovaný, je kus škrupiny s názvom Mother of Pearl.

Túto techniku ​​vyvinul britský biológ William Saville-Kent v Austrálii a do Japonska ju priniesli Tokichi Nishikawa a Tatsuhei Mise. Nishikawa získal patent v roku 1916 a oženil sa s dcérou Mikimota Kokichiho.

Mikimoto dokázal využiť Nishikawovu technológiu. Po udelení patentu v roku 1916 bola technológia okamžite komerčne aplikovaná na perlové ustrice Akoya v Japonsku v roku 1916. Miseov brat bol prvý, kto vyprodukoval komerčnú úrodu perál v ustrici Akoya.

Barón Iwasaki z Mitsubishi okamžite aplikoval túto technológiu na perlorodku z Južného mora v roku 1917 na Filipínach a neskôr v Butone a Palau. Mitsubishi bola prvá, ktorá vyrobila kultivovanú perlu z Južného mora – hoci až v roku 1928 bola úspešne vyrobená prvá malá komerčná úroda perál.

Imitácie perál sú úplne iný príbeh. Vo väčšine prípadov sa sklenená guľôčka ponorí do roztoku vyrobeného z rybích šupín. Tento povlak je tenký a môže sa časom opotrebovať. Napodobeninu možno zvyčajne rozoznať tak, že ju zahryznete. Falošné perly kĺžu po zuboch, zatiaľ čo vrstvy perlete na skutočných perlách sú drsné. Ostrov Mallorca v Španielsku je známy výrobou imitácií perál.

Existuje osem základných tvarov perál: okrúhle, polguľaté, gombíkové, kvapkové, hruškové, oválne, barokové a okrúhle.

Dokonale okrúhle perly sú najvzácnejším a najcennejším tvarom.

  • Polguľatiny sa používajú aj v náhrdelníkoch alebo v kusoch, kde sa dá tvar perly zamaskovať, aby vyzerala ako dokonale guľatá perla.
  • Gombíkové perly sú ako mierne sploštené okrúhle perly a môžu z nich byť aj náhrdelník, ale častejšie sa používajú v jednoduchých príveskoch alebo náušniciach, kde je zadná polovica perly prekrytá, takže vyzerá ako väčšia, okrúhlejšia perla.
  • Kvapkové a hruškovité perly sú niekedy označované ako kvapkové perly a najčastejšie ich vídať v náušniciach, príveskoch alebo ako stredová perla v náhrdelníku.
  • Barokové perly majú inú príťažlivosť; sú často veľmi nepravidelné s jedinečnými a zaujímavými tvarmi. Bežne sa vyskytujú aj v náhrdelníkoch.
  • Kruhové perly sa vyznačujú sústrednými hrebeňmi alebo prstencami okolo tela perly.

Podľa harmonizovaného systému (HS) sú perly rozdelené do troch podkategórií: 7101100000 pre prírodné perly, 7101210000 pre perly kultivované, neopracované a 7101220000 pre perly pestované, opracované.


Záblesk perly Indonézie

Po stáročia bola prírodná juhomorská perla považovaná za cenu všetkých perál. Objav najplodnejších perlových lôžok v južnom mori najmä v Indonézii a priľahlých oblastiach, ako je Severná Austrália na začiatku 19. storočia, vyvrcholil počas viktoriánskej éry najzhovievavejším obdobím perál v Európe.

Tento typ perál sa od všetkých ostatných perál odlišuje nádhernou hustou prírodnou perleťou. Táto prírodná perleť vytvára neprekonateľný lesk, ktorý nielen dodáva „lesk“ ako iné perly, ale aj komplexný mäkký, nehmotný vzhľad, ktorý mení náladu za rôznych svetelných podmienok. Krása tejto perlete, ktorá si po stáročia obľúbila perlu južného mora u odborných klenotníkov s vyberavým vkusom.

Prirodzene produkovaný jednou z najväčších perlorodých ustríc, Pinctada maxima, tiež známymi ako ustrice strieborné alebo zlatoryté. Tento mäkkýš so striebornými alebo zlatými perami môže dorásť do veľkosti taniera, ale je veľmi citlivý na podmienky prostredia.

Táto citlivosť zvyšuje cenu a vzácnosť perál z Južného mora. Pinctada maxima ako taká vyrába perly väčších veľkostí od 9 milimetrov do 20 milimetrov s priemernou veľkosťou okolo 12 milimetrov. Juhomorská perla, ktorá sa pripisuje hrúbke perlete, je tiež známa rozmanitosťou jedinečných a žiadaných tvarov.

Okrem týchto predností má perla z Južného mora aj množstvo farieb od krémovej cez žltú až po sýto zlatú a od bielej po striebornú. Perly môžu tiež vykazovať krásny „podtón“ inej farby, ako je ružová, modrá alebo zelená.

V súčasnosti, ako je to aj u iných prírodných perál, prírodná juhomorská perla takmer vymizla zo svetových trhov s perlami. Prevažná väčšina dnes dostupných perál z Južného mora sa pestuje na perlových farmách v Južnom mori.

Indonézske južné morské perly

Ako popredný výrobca v Indonézii je možné posúdiť ich krásu z hľadiska lesku, farby, veľkosti, tvaru a kvality povrchu. Perly s majestátnou farbou Imperial Gold vyrábajú iba ustrice pestované v indonézskych vodách. Pokiaľ ide o lesk, perly z Južného mora, prírodné aj kultivované, majú veľmi odlišný vzhľad.

Vďaka svojmu jedinečnému prirodzenému lesku vykazujú jemný vnútorný lesk, ktorý sa výrazne líši od povrchového lesku iných perál. Niekedy sa to popisuje ako porovnávanie žiary svetla sviečky so žiarou fluorescenčného svetla.

Perly veľmi jemnej kvality občas prejavia fenomén známy ako orient. Ide o kombináciu priesvitného lesku s jemnými odleskami farieb. Najžiarivejšie farby juhomorských perál sú biele alebo biele s rôznymi farebnými podtónmi.

Podtóny môžu mať takmer akúkoľvek farbu dúhy a sú odvodené od prirodzených farieb perleťovej ustricovitej perly v južnom mori. V kombinácii s priesvitným intenzívnym leskom vytvárajú efekt známy ako „orient“. Dominantne sa vyskytujúce farby zahŕňajú striebornú, ružovú, ružovú, zlatú, zlatú, krémovú, šampanskú a imperiálnu zlatú.

Imperiálna zlatá farba je zo všetkých najvzácnejšia. Túto majestátnu farbu produkujú iba ustrice pestované v indonézskych vodách. Perly pestované v južnom mori majú väčšiu veľkosť a sú zvyčajne medzi 10 mm a 15 milimetrami.

Keď sa nájdu väčšie veľkosti, znalci si veľmi cenia vzácnejšie perly nad 16 milimetrov a príležitostne nad 20 milimetrov. Ak je krása v očiach pozorovateľa, potom South Sea Pearls ponúkajú nespočetné množstvo príležitostí na krásu, pretože žiadne dve perly nie sú úplne rovnaké. Vďaka hrúbke perlete sa perly z Južného mora nachádzajú vo vzrušujúcich rôznych tvaroch.

Perleťová perleť je nádherná matrica kryštálov uhličitanu vápenatého a špeciálnych látok produkovaných ustricou. Táto matrica je uložená v dokonale tvarovaných mikroskopických dlaždiciach, vrstva po vrstve. Hrúbka perly je určená počtom vrstiev a hrúbkou každej vrstvy.

Vzhľad perlete závisí od toho, či sú kryštály vápnika „ploché“ alebo „prizmatické“, od dokonalosti kladenia dlaždíc a od jemnosti a počtu vrstiev dlaždíc. Efekt
krása perly závisí od stupňa viditeľnosti týchto dokonalosti. Táto kvalita povrchu perly sa označuje ako pleťová farba perly.

Hoci tvar neovplyvňuje kvalitu perly, dopyt po konkrétnych tvaroch má vplyv na hodnotu. Pre pohodlie sú perly pestované v Južnom mori rozdelené do týchto siedmich kategórií tvarov. Niekoľko kategórií sa ďalej delí na množstvo podkategórií:

1) okrúhle;
2) polkruhové;
3) barokový;
4) Polobarokový;
5) pokles;
6) Kruh;
7) Tlačidlo.

Kráľovná krása perly Južného mora

Indonézia produkuje juhomorské perly, ktoré sa pestujú z Pinctada maxima, najväčšieho druhu ustríc. Ako súostrovie s nedotknutým prostredím poskytuje Indonézia optimálne prostredie pre Pinctada maxima na výrobu vysoko kvalitných perál. Indonézska Pinctada maxima vyrába perly s viac ako tuctom farebných odtieňov.

Najvzácnejšie a najcennejšie vyrábané perly sú zlaté a strieborné. Rôzna škála jemných odtieňov, okrem iného, ​​strieborná, šampanská, žiarivo biela, ružová a zlatá, pričom Imperial Gold Pearl je najkrajšou zo všetkých perál.

Imperial Gold Color Pearl produkovaná ustricami pestovanými v nedotknutých indonézskych vodách je v skutočnosti kráľovnou južného mora. Hoci sú indonézske vody domovom perál z Južného mora, je potrebné nariadenie na kontrolu domáceho obchodu a vývozu, aby sa zabezpečila kvalita a cena perál. Vláda a spriaznené strany majú
vybudoval silnejší vzťah na vyriešenie výzvy.

V prípade čínskych perál, ktoré sú pestované zo sladkovodných mušlí a existuje podozrenie, že majú nízku kvalitu, vláda prijala určité preventívne opatrenia, napríklad vydaním ministerského nariadenia č. 8/2003 o kontrole kvality perál pre rybolov a námorné záležitosti. Opatrenie je potrebné ako čínske perly, ktoré majú nízku kvalitu, ale vyzerajú veľmi podobne ako indonézske perly. sa môže stať hrozbou pre indonézske centrá výroby perál na Bali a Lomboku.

Vývoz indonézskych perál zaznamenal výrazný nárast v období rokov 2008-2012 s priemerným ročným rastom 19,69%. V roku 2012 vo väčšine exportu dominovali prírodné perly s 51 %.22. Na druhom mieste boli kultivované perly, neopracované, s 31,82 % a kultivované perly, spracované, s 16,97 %.

Vývoz perál z Indonézie v roku 2008 bol ocenený iba na 14,29 milióna USD, predtým sa výrazne zvýšil na 22,33 milióna USD v roku 2009.

Obrázok 1. Indonézsky export perál (2008-2012)

sa v rokoch 2010 a 2011 zvýšili na 31,43 milióna USD a 31,79 milióna USD. Export sa však v roku 2012 znížil na 29,43 milióna USD.

Celkový klesajúci trend pokračoval aj v prvých piatich mesiacoch roku 2013 s vývozom 9,30 milióna USD, čo je pokles o 24,10 % v porovnaní s 12,34 milióna USD v rovnakom období roku 2012.

Obrázok 2. Indonézska exportná destinácia (2008-2012)

V roku 2012 boli hlavnými exportnými destináciami indonézskych perál Hongkong, Austrália a Japonsko. Vývoz do Hongkongu predstavoval 13,90 milióna USD alebo 47,24 % celkového exportu indonézskych perál. Japonsko bolo druhou najväčšou exportnou destináciou s 9,30 milióna USD (31,60 %), nasledovala Austrália s 5,99 milióna USD (20,36 %) a Južná Kórea s 105 000 USD (0,36 %) a Thajsko s 36 000 USD (0,12 %).

V prvých piatich mesiacoch roku 2013 bol Hongkong opäť najvyššou destináciou s exportom perál v hodnote 4,11 milióna USD alebo 44,27 %. Austrália nahradila Japonsko na druhom mieste s 2,51 milióna USD (27,04 %) a Japonsko bolo tretie s 2,36 milióna USD (25,47 %) a nasledovalo Thajsko s 274 000 USD (2,94 %) a Južná Kórea s 25 000 USD (0,27 %).

Hoci Hongkong vykázal mimoriadny priemerný ročný rast 124,33 % v období 2008-2012, rast sa v prvých piatich mesiacoch roku 2013 znížil o 39,59 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012. Podobný pokles o 35,69 vykázal aj export do Japonska. %

Obrázok 3. Indonézsky export podľa provincií (2008-2012)
======F3========

Väčšina exportovaných indonézskych perál pochádza z provincií Bali, Jakarta, Južné Sulawesi a Západná Nusa Tenggara s hodnotami od 1 000 do 22 miliónov USD.

Obrázok 4. Vývoz perál, nat alebo kult atď. do sveta podľa krajín (2012)
=====F4=====

Celkový svetový export perál v roku 2012 dosiahol 1,47 miliardy USD, čo bolo o 6,47 % menej ako vývoz v roku 2011 vo výške 1,57 miliardy USD. V období rokov 2008-2012 priemerný ročný poklesol o 1,72 %. V roku 2008 dosiahol svetový export perál 1,75 miliardy USD a v nasledujúcich rokoch klesal. V roku 2009 sa export znížil na 1,39 miliardy USD a potom sa zvýšil na 1,42 miliardy USD a 157 miliárd USD v roku 2010 a 2011.

Hongkong bol v roku 2012 najväčším exportérom s 408,36 miliónmi USD s podielom na trhu 27,73 %. Čína bola na druhom mieste s vývozom 283,97 milióna USD, čo predstavuje 19,28 % podielu na trhu, nasledovalo Japonsko s hodnotou 210,50 milióna USD (14,29 %), Austrália s vývozom 173,54 milióna USD (11,785) a Francúzska Polynézia, ktorá vyviezla 76,18 milióna USD ( 5,17 %), aby sme uzavreli Top 5.

Na 6. mieste boli Spojené štáty americké s exportom 65,60 milióna USD s podielom na trhu 4,46 %, za nimi nasledovalo Švajčiarsko s 54,78 milióna USD (3,72 %) a Spojené kráľovstvo, ktoré vyviezlo 33,04 milióna USD (2,24 %). Indonézia, ktorá vyváža perly v hodnote 29,43 milióna USD, sa umiestnila na 9. mieste s podielom na trhu 2 %, zatiaľ čo Filipíny dokončili zoznam Top 10 s exportom 23,46 milióna USD (1,59 %) v roku 2012.

Obrázok 5. Podiel a rast svetového exportu (%)
======F5=====

V období rokov 2008-2012 má Indonézia najvyšší trend rastu 19,69 %, po ktorom nasledujú Filipíny s 15,62 %. Čína a Spojené štáty americké boli jedinými ďalšími exportmi, ktoré zaznamenali pozitívny rastový trend na úrovni 9 % a 10,56 %, v uvedenom poradí spomedzi 10 krajín s najväčším počtom bodov.

Indonézia však medzi rokmi 2011 a 2012 utrpela medziročný pokles o 7,42 %, pričom najväčší medziročný rast zaznamenali Filipíny o 38,90 %, pričom najhoršie si počínala Austrália, ktorá klesla o 31,08 %.

Okrem Austrálie boli jedinými krajinami v Top 10 exportérov, ktoré zaznamenali rast vo vývoze perál
Spojené štáty s rastom 22,09 %, Spojené kráľovstvo s 21,47 % a Švajčiarsko s 20,86 %.

V roku 2012 svet doviezol perly v hodnote 1,33 miliardy USD, čo je o 11,65 % menej ako dovoz z roku 2011, ktorý predstavoval 1,50 miliardy USD. V období rokov 2008 – 2011 dovoz zaznamenal ročný priemerný pokles o 3,5 %. Svetový dovoz perál dosiahol najvyššiu hodnotu v roku 2008 s 1,71 miliardy USD a potom klesol na 1,30 USD

Obrázok 6. Import perál, nat alebo kult atď. zo sveta
=====F6=====

miliardy v roku 2009. Dovoz vykázal v rokoch 2010 a 2011 oživujúci trend s 1,40 miliardy USD a 1,50 miliardy USD, predtým než v roku 2012 klesol na 1,33 USD.

Medzi dovozcami sa Japonsko v roku 2012 umiestnilo na vrchole zoznamu, keď doviezlo perly v hodnote 371,06 milióna USD s podielom na trhu 27,86 % z celkového svetového dovozu perál vo výške 1,33 miliardy USD. Hongkong bol druhý s dovozom 313,28 milióna USD s podielom na trhu 23,52 %, za ním nasledovali Spojené štáty s 221,21 milióna USD (16,61 %), Austrália s hodnotou 114,79 milióna USD (8,62 %) a Švajčiarsko na vzdialenom 5. mieste s dovoz 47,99 USD (3,60 %).

Indonézia doviezla v roku 2012 iba perly v hodnote 8 000 USD, pričom sa umiestnila na 104. mieste.

Scenár: Hendro Jonathan Sahat

Vydáva : GENERÁLNE RIADITEĽSTVO ROZVOJA NÁRODNÉHO EXPORTU. Ministerstvo obchodu Indonézskej republiky.

Ditjen PEN/MJL/82/X/2013