Posted on

Güney Denizi İnci Endonezya

Endonezya Güney Denizi İncisi

Endonezya, zengin balıkçılık ve deniz ürünleri ile dünyanın en büyük takımadasıdır. Bu tür ürünlerden biri, tartışmasız en iyi inci türlerinden biri olan Güney Denizi incisidir. Endonezya sadece zengin doğal kaynaklara sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek işçilik becerilerine sahip çok sayıda zanaatkâra da sahiptir.

Bu yazımızla bir diğer özel Endonezya ürünü olan Güney Denizi incisi ile karşınızdayız. İki okyanus ve iki kıtanın kesiştiği noktada yer alan bir ülke olarak Endonezya kültürü, yerli gelenekler ve çoklu yabancı etkiler arasındaki uzun etkileşimle şekillenen benzersiz bir karışım sergiler. Endonezya’nın zengin kültürel mirası, dünyaya çeşitli inci mücevher işçiliği sunuyor.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

Dünyanın en iyi oyuncularından biri olan Endonezya, Avustralya, Hong Kong, Japonya, Güney Kore ve Tayland gibi uluslararası pazarlara inci üretiyor ve ihraç ediyor. İstatistiklere göre incinin ihracat değeri 2008-2012 döneminde yıllık ortalama %19,69 arttı. 2013 yılının ilk beş ayında ihracat değeri 9,30 ABD dolarına ulaştı.
milyon.

Yüksek kaliteli inci, diğer değerli taşlarla eşit olarak, yüzyıllardır değerli güzellik nesnelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Teknik olarak, canlı bir kabuklu yumuşakça içinde, yumuşak doku veya manto içinde bir inci üretilir.

İnci, eşmerkezli katmanlar halinde, tıpkı bir sakinin kabuğu gibi, küçük kristal formda kalsiyum karbonattan yapılmıştır. İdeal bir inci mükemmel şekilde yuvarlak ve pürüzsüz olurdu, ancak barok inci adı verilen başka birçok armut şekli vardır.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

İnciler esas olarak kalsiyum karbonattan yapıldıkları için sirke içinde çözülebilirler. Kalsiyum karbonat, zayıf bir asit çözeltisine bile duyarlıdır, çünkü kalsiyum karbonat kristalleri, sirke içindeki asetik asit ile reaksiyona girerek kalsiyum asetat ve karbon dioksit oluşturur.

Vahşi doğada kendiliğinden oluşan doğal inciler en değerlidir ancak aynı zamanda çok nadirdir. Halihazırda piyasada bulunan inciler, çoğunlukla inci istiridyelerinden ve tatlı su midyelerinden yetiştirilir veya yetiştirilir.

İmitasyon inciler, kalitesi doğal olanlardan çok daha düşük olmasına rağmen, ucuz mücevher olarak da yaygın olarak üretilmektedir. Yapay inciler zayıf yanardönerliğe sahiptir ve doğal olanlardan kolayca ayırt edilir.

Hem doğal hem de işlenmiş incilerin kalitesi, onları üreten kabuğun içi gibi sedefli ve yanardöner olmasına bağlıdır. İnciler çoğunlukla takı yapmak için yetiştirilip hasat edilirken, aynı zamanda lüks giysilere dikilmiş, ezilmiş ve kozmetik, ilaç ve boya karışımlarında kullanılmıştır.

İnci Çeşitleri

İnciler oluşumuna göre doğal, kültürlü ve taklit olmak üzere üç kategoriye ayrılabilir. Doğal incilerin tükenmesinden yaklaşık bir asır önce keşfedilen tüm inciler doğal incilerdi.

Bugün doğal inciler çok nadirdir ve genellikle New York, Londra ve diğer uluslararası mekanlardaki müzayedelerde yatırım fiyatlarına satılır. Doğal inciler, tanımı gereği, insan müdahalesi olmaksızın tesadüfen oluşan her türlü incidir.

Onlar, bir oyuk açan parazit gibi tahriş edici bir başlangıcı olan, tesadüflerin ürünleridir. İstiridyenin vücudundan dışarı atamadığı yabancı maddelerin istenmeyen girişine bağlı olduğundan, bu doğal oluşum şansı çok düşüktür.

Kültür incisi de aynı süreçten geçer. Doğal incide istiridye tek başına çalışır, kültür incileri ise insan müdahalesinin ürünüdür. İstiridyeyi inci üretmeye teşvik etmek için, bir teknisyen bilerek tahriş ediciyi istiridyenin içine yerleştirir. Cerrahi olarak implante edilen malzeme, Sedef Ana adı verilen bir kabuk parçasıdır.

Bu teknik Avustralya’da İngiliz biyolog William Saville-Kent tarafından geliştirilmiş ve Tokichi Nishikawa ve Tatsuhei Mise tarafından Japonya’ya getirilmiştir. Nishikawa’ya 1916’da patent verildi ve Mikimoto Kokichi’nin kızıyla evlendi.

Mikimoto, Nishikawa’nın teknolojisini kullanabildi. 1916’da patent verildikten sonra, teknoloji 1916’da Japonya’daki Akoya inci istiridyelerine hemen ticari olarak uygulandı. Mise’nin kardeşi, Akoya istiridyesinde ticari bir inci mahsulü üreten ilk kişi oldu.

Mitsubishi’den Baron Iwasaki, teknolojiyi 1917’de Filipinler’de ve daha sonra Buton ve Palau’da Güney Denizi inci istiridyesine hemen uyguladı. Mitsubishi, kültürlü bir Güney Denizi incisi üreten ilk kişiydi – ancak ilk küçük ticari inci mahsulünün başarılı bir şekilde üretildiği 1928 yılına kadar değildi.

Taklit inciler tamamen farklı bir hikaye. Çoğu durumda, balık pullarından yapılmış bir çözeltiye bir cam boncuk daldırılır. Bu kaplama incedir ve sonunda aşınabilir. Genellikle bir taklidi ısırarak anlayabiliriz. Sahte inciler dişlerinizin üzerinde kayarken, gerçek inciler üzerindeki sedef katmanları kumlu bir his verir. İspanya’daki Mallorca Adası, imitasyon inci endüstrisi ile tanınır.

Sekiz temel inci şekli vardır: yuvarlak, yarı yuvarlak, düğme, damla, armut, oval, barok ve daire.

Kusursuz yuvarlak inciler en nadir ve en değerli şekildir.

  • Yarım yuvarlaklar ayrıca kolyelerde veya incinin şeklinin tamamen yuvarlak bir inci gibi görünmesi için gizlenebileceği parçalarda kullanılır.
  • Düğme inciler hafif yassı yuvarlak bir inci gibidir ve bir kolye de yapabilirler, ancak daha sık tekli kolyelerde veya incinin arka yarısının kaplandığı küpelerde kullanılır, bu da daha büyük, daha yuvarlak bir inci gibi görünmesini sağlar.
  • Damla ve armut biçimli inciler bazen gözyaşı incileri olarak anılır ve çoğunlukla küpelerde, kolye uçlarında veya bir kolyede orta inci olarak görülür.
  • Barok incilerin farklı bir çekiciliği vardır; benzersiz ve ilginç şekillerle genellikle oldukça düzensizdirler. Ayrıca genellikle kolyelerde görülürler.
  • Yuvarlak inciler, incinin gövdesinin etrafındaki eşmerkezli sırtlar veya halkalar ile karakterize edilir.

Armonize Sistem (HS) kapsamında inciler, doğal inciler için 7101100000, kültür incileri için 7101210000, işlenmemiş ve kültür incileri için 71011220000 olmak üzere üç alt kategoriye ayrılır.


ENDONEZYA’NIN İncisinin Parıltısı

Yüzyıllar boyunca, doğal Güney Denizi incisi tüm incilerin ödülü olarak kabul edildi. 1800’lerin başlarında özellikle Endonezya ve Kuzey Avustralya gibi çevre bölgelerdeki en üretken Güney Denizi inci yataklarının keşfi, Viktorya döneminde Avrupa’daki en hoşgörülü inci çağıyla sonuçlandı.

Bu inci türü, muhteşem kalın doğal sedefiyle diğer tüm incilerden ayrılmaktadır. Bu doğal sedef, diğer incilerde olduğu gibi yalnızca “parlaklık” sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda farklı ışık koşullarında ruh halini değiştiren karmaşık, yumuşak, soyut bir görünüm veren benzersiz bir parlaklık üretir. Güney Denizi incisini yüzyıllardır seçkin bir zevkle uzman kuyumculara sevdirmiş olan bu sedefin güzelliği.

En büyük inci taşıyan istiridyelerden biri olan Pinctada maxima tarafından doğal olarak üretilir. Gümüş Dudaklı veya Altın Dudaklı istiridye olarak da bilinir. Bu gümüş veya altın dudaklı yumuşakça bir yemek tabağı boyutuna kadar büyüyebilir ancak çevresel koşullara karşı oldukça hassastır.

Bu hassasiyet, Güney Denizi incilerinin maliyetine ve nadirliğine katkıda bulunur. Bu nedenle, Pinctada maxima, ortalama boyutu yaklaşık 12 milimetre olan 9 milimetreden 20 milimetreye kadar daha büyük boyutlarda inciler üretir. Sedef kalınlığına atfedilen Güney Denizi incisi, bulunan benzersiz ve arzu edilen şekillerin çeşitliliği ile de ünlüdür.

Bu erdemlere ek olarak, Güney Denizi incisinin kremden sarıya, derin altına ve beyazdan gümüşe kadar bir dizi rengi vardır. İnciler ayrıca pembe, mavi veya yeşil gibi farklı bir rengin hoş bir “tonunu” gösterebilir.

Günümüzde, diğer doğal incilerde olduğu gibi, doğal Güney Denizi incisi de dünya inci piyasalarından adeta yok olmuştur. Bugün mevcut olan Güney Denizi incilerinin büyük çoğunluğu Güney Denizi’ndeki inci çiftliklerinde yetiştirilmektedir.

Endonezya’nın Güney Denizi İncileri

Lider üretici Endonezya olarak, güzelliklerini parlaklık, renk, boyut, şekil ve yüzey kalitesi açısından değerlendirebiliriz. Imperial Gold’un görkemli rengine sahip inciler, yalnızca Endonezya sularında yetiştirilen istiridyeler tarafından üretilir. Güney Denizi incileri hem doğal hem de kültürlü parlaklık açısından oldukça belirgin bir görünüme sahiptir.

Eşsiz doğal parlaklıkları nedeniyle, diğer incilerin yüzey parlaklığından belirgin şekilde farklı olan yumuşak bir iç parıltı sergilerler. Bazen mum ışığının parıltısını bir floresan ışığınınkiyle karşılaştırmak olarak tanımlanır.

Bazen, çok kaliteli inciler doğu olarak bilinen bir fenomen sergileyecektir. Bu, yarı saydam bir parlaklığın ince renk yansımalarıyla birleşimidir. Güney Denizi incilerinin en parlak renkleri, çeşitli renk tonlarıyla beyaz veya beyazdır.

Tonlar, gökkuşağının hemen hemen her rengi olabilir ve Güney Denizi inci istiridyesinin sedefinin doğal renklerinden elde edilir. Yarı saydam yoğun bir parlaklık ile birleştiğinde “orient” olarak bilinen etkiyi yaratırlar. Ağırlıklı olarak bulunan renkler arasında Gümüş, Pembe Beyaz, Beyaz Gül, Altın Beyaz, Altın Krem, Şampanya ve İmparatorluk Altın bulunur.

İmparatorluk altın rengi hepsinden daha nadirdir. Bu görkemli renk sadece Endonezya sularında yetiştirilen istiridyeler tarafından üretilir. Güney Denizi kültür incilerinin boyutları daha üstündür ve genellikle 10 mm ile 15 milimetre arasındadır.

Daha büyük boyutlar bulunduğunda, 16 milimetrenin üzerindeki ve bazen 20 milimetrenin üzerindeki daha nadir inciler, uzmanlar tarafından oldukça değerlidir. Güzellik bakanın gözündeyse, o zaman Güney Denizi İncileri sayısız güzellik fırsatı sunar, çünkü iki inci tamamen aynı değildir. Sedeflerinin kalınlığı nedeniyle, Güney Denizi kültür incileri heyecan verici çeşitli şekillerde bulunur.

İnci sedef, istiridye tarafından üretilen kalsiyum karbonat kristalleri ve özel maddelerden oluşan güzel bir matristir. Bu matris, mükemmel bir şekilde oluşturulmuş mikroskobik karolar halinde katman katman yerleştirilmiştir. İncinin kalınlığı, katman sayısı ve her katmanın kalınlığı ile belirlenir.

Sedefin görünümü, kalsiyum kristallerinin “düz” veya “prizmatik” olup olmadığına, karoların döşenmesindeki mükemmelliğe ve karoların inceliği ve katman sayısına göre belirlenecektir. Etki
incinin güzelliği, bu mükemmelliklerin görünürlük derecesine bağlıdır. İncinin bu yüzey kalitesi incinin ten rengi olarak tanımlanır.

Şekil bir incinin kalitesini etkilemese de, belirli şekillere olan talebin değer üzerinde bir etkisi vardır. Kolaylık sağlamak için, Güney Denizi kültür incileri bu yedi şekil kategorisine ayrılır. Birkaç kategori ayrıca sayısız alt kategoriye ayrılmıştır:

1) Yuvarlak;
2) YarıYuvarlak;
3) Barok;
4) Yarı Barok;
5) Bırak;
6) Daire;
7) Düğme.

Güney Denizi İncisinin Kraliçe Güzeli

Endonezya, en büyük istiridye türü olan Pinctada maxima’dan yetiştirilen Güney Denizi İncileri üretir. Bozulmamış bir çevreye sahip bir takımada olarak Endonezya, Pinctada maxima’nın yüksek kaliteli inciler üretmesi için en uygun ortamı sağlar. Endonezya’nın Pinctada maxima’sı bir düzineden fazla renk tonuna sahip inciler üretiyor.

Üretilen en nadide ve en değerli inciler altın ve gümüş renkli olanlardır. Diğerlerinin yanı sıra gümüş, şampanya, parlak beyaz, pembe ve altın gibi çeşitli hassas tonlar ve tüm incilerin en muhteşemi Imperial Gold Pearl.

Bozulmamış Endonezya sularında yetiştirilen istiridyeler tarafından üretilen İmparatorluk Altın Rengi İnci, gerçekte Güney Denizi İncisinin Kraliçesidir. Endonezya suları Güney Denizi incisinin anavatanı olmasına rağmen, incinin kalitesini ve fiyatını sağlamak için iç ticareti ve ihracatı kontrol etmek için bir düzenlemeye ihtiyaç var. Hükümet ve ilgili taraflar,
sorunu çözmek için daha güçlü bir ilişki kurdu.

Tatlı su midyelerinden yetiştirilen ve düşük dereceli olduğundan şüphelenilen Çin incileri konusunda hükümet, İnci Kalite Kontrolüne ilişkin 8/2003 Sayılı Balıkçılık ve Denizcilik Bakanlığı Yönetmeliği’ni çıkarmak gibi bazı önlemler almıştır. Kalitesi düşük ancak Endonezya incilerine çok benzeyen Çin incileri için önlem gereklidir. Bali ve Lombok’taki Endonezya inci üretim merkezleri için bir tehdit olabilir.

Endonezya incilerinin ihracatı, 2008-2012 döneminde yıllık ortalama %19,69 büyüme ile önemli bir artış göstermiştir. 2012 yılında ihracatın çoğuna %51 ile doğal inciler hakim olmuştur.22. İşlenmemiş kültür incileri %31.82 ile ikinci sırada ve %16.97 ile işlenmiş inciler izledi.

Endonezya’nın 2008 yılında inci ihracatı sadece 14.29 milyon ABD Doları değerindeyken, 2009 yılında önemli ölçüde 22.33 milyon ABD Dolarına yükseldi.

Şekil 1. Endonezya İnci İhracatı (2008-2012)

2010 ve 2011 yıllarında sırasıyla 31,43 milyon ABD Doları ve 31,79 milyon ABD Dolarına yükselmiştir. Ancak ihracat 2012’de 29.43 milyon ABD Doları’na düşürüldü.

Genel düşüş eğilimi, 2012 yılının aynı döneminde 12,34 milyon ABD Doları’na kıyasla %24,10 daralma ile 9,30 milyon ABD Doları tutarındaki ihracatla 2013 yılının ilk beş ayında da devam etmiştir.

Şekil 2. Endonezya İhracat Hedefi (2008-2012)

2012 yılında Endonezya incilerinin başlıca ihracat yerleri Hong Kong, Avustralya ve Japonya idi. Hong Kong’a yapılan ihracat 13.90 milyon ABD Doları veya Endonezya’nın toplam inci ihracatının %47.24’ü oldu. Japonya, 9,30 milyon ABD doları (%31,60) ile ikinci en büyük ihracat ülkesi oldu ve onu 5,99 milyon ABD doları (%20,36) ile Avustralya, 105,000 ABD doları (%0,36) ile Güney Kore ve 36 bin ABD doları (%0,12) ile Tayland izledi.

2013 yılının ilk beş ayında Hong Kong, 4,11 milyon ABD$ değerindeki inci ihracatı veya %44,27 ile yine en üst sırada yer aldı. Avustralya, Japonya’yı 2,51 milyon ABD Doları (%27,04) ile ikinci sırada, Japonya 2,36 milyon ABD Doları (%25,47) ile üçüncü sırada yer aldı ve onu 274 bin ABD Doları (%2,94) ile Tayland ve 25,000 ABD Doları (%0,27) ile Güney Kore izledi.

Hong Kong 2008-2012 döneminde yıllık %124,33 olağanüstü bir büyüme göstermesine rağmen, 2013 yılının ilk beş ayında büyüme 2012 yılının aynı dönemine göre %39,59 daraldı. Japonya’ya ihracatta da 35,69 ile benzer bir daralma gösterdi. %

Şekil 3. Eyaletlere Göre Endonezya İhracatı (2008-2012)

Endonezya inci ihracatının çoğu Bali, Jakarta, Güney Sulawesi ve Batı Nusa Tenggara eyaletlerinden 1.000 ABD Doları ile 22 milyon ABD Doları arasında değişen değerlere sahiptir.

Şekil 4. İnci, nat veya kült vb. Ülkelere Göre Dünyaya İhracat (2012)

2012 yılında dünyanın toplam inci ihracatı, 2011 yılındaki 1,57 milyar ABD Doları olan ihracat rakamından %6,47 daha düşük olan 1,47 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. 2008-2012 döneminde yıllık ortalama %1,72 oranında daralma yaşadı. 2008 yılında, dünya inci ihracatı 1,75 milyar ABD Dolarına ulaştı, ancak sonraki yıllarda düşüş yaşadı. 2009’da ihracat 1,39 milyar ABD dolarına düşürüldü, ardından 2010 ve 2011’de sırasıyla 1,42 milyar ABD Doları ve 157 milyar ABD Doları’na yükseldi.

Hong Kong, 2012 yılında 408,36 milyon ABD doları ile %27,73’lük pazar payıyla en büyük ihracatçı oldu. Çin, 283,97 milyon ABD doları ihracatla pazar payının %19,28’ini oluşturan ikinci sırada yer alırken, onu 210,50 milyon ABD doları (%14,29) ile Japonya, 173,54 milyon ABD doları (11,785) ile Avustralya ve 76,18 milyon ABD doları ihracatla Fransız Polinezyası izledi. %5,17) İlk 5’i tamamlamak için.

Altıncı sırada, 65,60 milyon ABD Doları ihracatla %4,46 pazar payıyla Amerika Birleşik Devletleri yer alırken, onu 54,78 milyon ABD Doları (%3,72) ile İsviçre ve 33,04 milyon ABD Doları (%2,24) ihraç eden Birleşik Krallık izledi. 2012 yılında 29,43 milyon ABD Doları değerinde inci ihraç eden Endonezya, %2’lik pazar payı ile 9’uncu sırada yer alırken, Filipinler, 2012 yılında 23,46 milyon ABD Doları (%1,59) değerinde ihracat gerçekleştirerek ilk 10 listesini tamamladı.

Şekil 5. Dünya İhracatının Payı ve Büyümesi (%)

2008-2012 döneminde Endonezya %19,69 ile en yüksek büyüme trendine sahip ülke olup, onu %15,62 ile Filipinler izlemektedir. Çin ve ABD, ilk 10 ülke arasında sırasıyla %9 ve %10,56 ile pozitif büyüme trendleri yaşayan diğer tek ihracat oldu.

Ancak Endonezya, 2011 ve 2012 yılları arasında yıllık bazda %7,42 daralma yaşadı ve Filipinler %38,90 ile en yüksek yıllık büyümeye sahipken, Avustralya %31,08 daralarak en kötü performans gösteren ülke oldu.

Avustralya dışında, inci ihracatında büyüme kaydeden ilk 10 ihracatçı ülke arasında sadece şunlar yer aldı:
%22,09 büyüme ile Birleşik Devletler, %21,47 ile Birleşik Krallık ve %20,86 ile İsviçre.

Dünya, 2012’de 1.33 milyar ABD Doları değerinde inci ithal etti veya 2011’in 1,50 milyar ABD Doları tutarındaki ithalat rakamından %11,65 daha düşük. 2008-2011 döneminde ithalat yıllık ortalama %3,5 oranında daralmıştır. Dünyanın inci ithalatı, 2008 yılında 1,71 milyar ABD doları ile en yüksek değerine ulaştıktan sonra 1,30 ABD dolarına gerilemiştir.

Şekil 6. Dünyadan İnci, nat veya kült vb. İthalatı

İthalat, 2012’de 1,33 ABD Dolarına gerilemeden önce, 2010 ve 2011 yıllarında sırasıyla 1,40 milyar ABD Doları ve 1,50 milyar ABD Doları ile bir toparlanma eğilimi gösterdi.

İthalatçılar arasında Japonya, 2012 yılında 371,06 milyon ABD Doları değerinde inci ithal ederek dünyanın toplam 1,33 milyar ABD Doları tutarındaki toplam inci ithalatının %27,86’lık pazar payına sahip olarak listenin başında yer aldı. Hong Kong, %23,52’lik pazar payıyla 313,28 milyon ABD$’lık ithalatla ikinci sırada yer alırken, onu 221,21 milyon ABD$’lık (%16,61) ABD, 114,79 milyon ABD doları (%8,62) ​​ile Avustralya ve açık ara 5’inci sırada yer alan İsviçre izledi. 47,99 ABD Doları (%3,60) ithalat.

Endonezya, 2012’de sadece 8.000 ABD Doları değerinde inci ithal etti ve 104. sırada yer aldı.

Yazar: Hendro Jonathan Sahat

Yayınlayan : ULUSAL İHRACATI GELİŞTİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ. Endonezya Ticaret Bakanlığı.

Ditjen PEN/MJL/82/X/2013