Posted on

ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି |

ସମୃଦ୍ଧ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ଉତ୍ପାଦ ସହିତ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ | ଏହିପରି ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି, ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରକାରର ମୋତି | କେବଳ ସମୃଦ୍ଧ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ସହିତ ନୁହେଁ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ କାରିଗରୀ କ skills ଶଳ ସହିତ ବହୁ କାରିଗର ଅଛନ୍ତି |

ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ସହିତ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଉତ୍ପାଦ, ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ଆଣିଛୁ | ଦୁଇଟି ମହାସାଗର ଏବଂ ଦୁଇଟି ମହାଦେଶର କ୍ରସର ରାସ୍ତାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦେଶ ଭାବରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସଂସ୍କୃତି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ ଯାହା ସ୍ୱଦେଶୀ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଏକାଧିକ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟର ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଆକୃତିର | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସମୃଦ୍ଧ ସାଂସ୍କୃତିକ heritage ତିହ୍ୟ ବିଶ୍ୱକୁ ବିଭିନ୍ନ ମୋତି ଅଳଙ୍କାର କାରିଗରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ |

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ହଂକଂ, ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଭଳି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ମୋତି ତିଆରି ଏବଂ ରପ୍ତାନି କରୁଛି। ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, 2008-2012 ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ମୋତିର ରପ୍ତାନି ମୂଲ୍ୟ ହାରାହାରି 19.69% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | 2013 ର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ମାସରେ ରପ୍ତାନି ମୂଲ୍ୟ US $ 9.30 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି |
ଲକ୍ଷ

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ସହିତ ଉଚ୍ଚମାନର ମୋତି ଅନେକ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ମୂଲ୍ୟବାନ ବସ୍ତୁ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ | ଟେକ୍ନିକାଲ୍, କୋମଳ ଟିସୁ କିମ୍ବା ମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଜୀବନ୍ତ ସେଲଡ୍ ମଲୁସ୍କ ଭିତରେ ଏକ ମୋତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ |

ମୋତି କ୍ୟାଲସିୟମ କାର୍ବୋନେଟରେ ମିନିଟ୍ର ସ୍ଫଟିକ୍ ଫର୍ମରେ ନିର୍ମିତ, ଠିକ୍ ଏକ ଶାନ୍ତର ଶେଲ୍ ପରି, ଏକାଗ୍ର ସ୍ତରରେ | ଏକ ଆଦର୍ଶ ମୋତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗୋଲାକାର ଏବଂ ଚିକ୍କଣ ହେବ କିନ୍ତୁ ମୋତିର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକୃତି ଅଛି, ଯାହାକୁ ବାରୋକ୍ ମୋତି କୁହାଯାଏ |

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

ମୋତି ମୁଖ୍ୟତ cal କ୍ୟାଲସିୟମ କାର୍ବୋନେଟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବାରୁ ସେଗୁଡିକ ଭିନେଗାରରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ହୋଇପାରେ | କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କାର୍ବୋନାଟ୍ ଏକ ଦୁର୍ବଳ ଏସିଡ୍ ଦ୍ରବଣରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ କାରଣ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କାର୍ବୋନାଟ୍ ର ସ୍ଫଟିକ୍ ଭିନେଗାରରେ ଥିବା ଏସିଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ସହିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରି କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଆସେଟେଟ୍ ଏବଂ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି ଯାହା ଜଙ୍ଗଲରେ ସ୍ୱତ ously ପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବରେ ଘଟେ, ତାହା ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ବହୁତ କ୍ୱଚିତ୍ | ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ମୋତିଗୁଡିକ ପ୍ରାୟତ cult ସଂସ୍କୃତ କିମ୍ବା ମୋତି ଓଷ୍ଟର ଏବଂ ମଧୁର ଜଳ ମସେଲରୁ ଚାଷ କରାଯାଏ |

ଅନୁକରଣ ମୋତି ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ଅଳଙ୍କାର ଭାବରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ ଯଦିଓ ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରାକୃତିକ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ | କୃତ୍ରିମ ମୋତିଗୁଡ଼ିକର ଖରାପ ଇରାଇଡେନ୍ସ ଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗରୁ ସହଜରେ ପୃଥକ ହୋଇଥାଏ |

ମୋତିର ଗୁଣବତ୍ତା, ଉଭୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଏବଂ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା, ଏହାର ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଶେଲର ଭିତର ଅଂଶ ପରି ଏହାର ନ୍ୟାକ୍ରେସ୍ ଏବଂ ଇରିଡେସେଣ୍ଟ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ମୋତି ପ୍ରାୟତ cultiv ଚାଷ କରାଯାଏ ଏବଂ ଅମଳ କରାଯାଏ, ସେଗୁଡିକ ବହୁ ପରିମାଣର କପଡା ଉପରେ ସିଲେଇ କରାଯିବା ସହିତ ଚୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ, medicines ଷଧ ଏବଂ ପେଣ୍ଟ ମିଶ୍ରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ମୋତି ପ୍ରକାରଗୁଡିକ |

ଏହାର ଗଠନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ମୋତିଗୁଡିକ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ: ପ୍ରାକୃତିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଅନୁକରଣ | ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି ନଷ୍ଟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ, ପ୍ରାୟ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ, ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ମୋତି ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି ଥିଲା |

ଆଜି ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି ବହୁତ କ୍ୱଚିତ୍, ଏବଂ ପ୍ରାୟତ New ନ୍ୟୁୟର୍କ, ଲଣ୍ଡନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ନିଲାମରେ ବିନିଯୋଗ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ | ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି, ସଂଜ୍ଞା ଅନୁଯାୟୀ, ମନୁଷ୍ୟର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିନା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମୋତି |

ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସୁଯୋଗର ଉତ୍ପାଦ, ଏକ ଆରମ୍ଭ ସହିତ ଯାହା ଏକ ବିରକ୍ତ ପରଜୀବୀ ଭଳି ଏକ ବିରକ୍ତିକର | ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଘଟଣାର ସମ୍ଭାବନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପତଳା କାରଣ ଏହା ବିଦେଶୀ ପଦାର୍ଥର ଅବାଞ୍ଛିତ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯାହା ଓସ୍ତର ନିଜ ଶରୀରରୁ ବାହାର କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ |

ଏକ ସଂସ୍କୃତ ମୋତି ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅତିକ୍ରମ କରେ | ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଓଷ୍ଟର ଏକାକୀ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ସାଂସ୍କୃତିକ ମୋତି ମାନବ ହସ୍ତକ୍ଷେପର ଉତ୍ପାଦ ଅଟେ | ଓସ୍ତରକୁ ମୋତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ପାଇଁ, ଜଣେ ଟେକ୍ନିସିଆନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବରେ ଓଷ୍ଟର ଭିତରେ ଉତ୍ତେଜକ ଲଗାନ୍ତି | ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ହେଉଛି ମଦର ଅଫ୍ ମୋତି ନାମକ ଶେଲର ଏକ ଖଣ୍ଡ |

ଏହି କ que ଶଳଟି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ରିଟିଶ ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ ୱିଲିୟମ୍ ସାଭିଲ୍-କେଣ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ developed ାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଟୋକିଚି ନିଶିକାୱା ଏବଂ ତାଟସୁହି ମିସ୍ ଦ୍ Japan ାରା ଜାପାନକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା | 1916 ମସିହାରେ ନିଶିକାୱାଙ୍କୁ ପେଟେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମିକିମୋଟୋ କୋକିଚିଙ୍କ daughter ିଅକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ |

ମିକିମୋଟୋ ନିଶିକାୱାଙ୍କ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ | 1916 ମସିହାରେ ପେଟେଣ୍ଟ ମଞ୍ଜୁର ହେବା ପରେ, 1916 ମସିହାରେ ଜାପାନର ଆକୋୟା ମୋତି ଓଷ୍ଟରରେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ତୁରନ୍ତ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା | ମିସୋଙ୍କ ଭାଇ ପ୍ରଥମେ ଆକୋୟା ଓଷ୍ଟରରେ ମୋତିର ବ୍ୟବସାୟିକ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ |

1917 ମସିହାରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଏବଂ ପରେ ବଟନ୍, ଏବଂ ପାଲାଉରେ ମିତ୍ତୁସାଇବିର ବରୁନ୍ ଇୱାସାକି ତୁରନ୍ତ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ଓସ୍ତରରେ ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ପ୍ରୟୋଗ କଲେ | ମିତ୍ତୁସାଇବି ପ୍ରଥମ ଭାବରେ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ଉତ୍ପାଦନ କଲା – ଯଦିଓ 1928 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋତିର ପ୍ରଥମ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟିକ ଫସଲ ସଫଳତାର ସହିତ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଲା |

ଅନୁକରଣ ମୋତି ଏକ ଭିନ୍ନ କାହାଣୀ | ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ବିଡ୍ ମାଛ ମାପକାଠରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ସମାଧାନରେ ବୁଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଏ | ଏହି ଆବରଣଟି ପତଳା ଏବଂ ଶେଷରେ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ | ଜଣେ ସାଧାରଣତ it ଏହାକୁ କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଏକ ଅନୁକରଣ କହିପାରେ | ନକଲି ମୋତି ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ଗ୍ଲାଇଡ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରକୃତ ମୋତି ଉପରେ ନାକ୍ରର ସ୍ତରଗୁଡ଼ିକ ଖରାପ ଲାଗେ | ସ୍ପେନର ମଲୋର୍କା ଦ୍ୱୀପ ଏହାର ଅନୁକରଣ ମୋତି ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା |

ମୋତିର ଆଠଟି ମ basic ଳିକ ଆକୃତି ଅଛି: ଗୋଲାକାର, ସେମି-ରାଉଣ୍ଡ, ବଟନ୍, ଡ୍ରପ୍, ମୋତି, ଓଭାଲ୍, ବାରୋକ୍ ଏବଂ ବୃତ୍ତାକାର |

ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗୋଲାକାର ମୋତି ହେଉଛି ବିରଳ ଏବଂ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଆକୃତି |

  • ସେମି-ରାଉଣ୍ଡ ହାରରେ କିମ୍ବା ଖଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯେଉଁଠାରେ ମୋତିର ଆକୃତି ଏକ ସୁନ୍ଦର ଗୋଲାକାର ମୋତି ପରି ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଛଦ୍ମବେଶ କରାଯାଇପାରେ |
  • ବଟନ୍ ମୋତି ସାମାନ୍ୟ ଚଟାଣ ହୋଇଥିବା ଗୋଲାକାର ମୋତି ପରି ଏବଂ ଏକ ହାର ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟତ single ଏକକ ପେଣ୍ଡାଲ୍ କିମ୍ବା କାନଫୁଲରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯେଉଁଠାରେ ମୋତିର ପଛ ଭାଗ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇ ଏହାକୁ ଏକ ବଡ଼, ଗୋଲାକାର ମୋତି ପରି ଦେଖାଯାଏ |
  • ଡ୍ରପ୍ ଏବଂ ମୋତି ଆକୃତିର ମୋତିକୁ ବେଳେବେଳେ ଲୁହର ମୋତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କାନଫୁଲ, ପେଣ୍ଡାଲରେ କିମ୍ବା ହାରରେ ସେଣ୍ଟର୍ ମୋତି ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ |
  • ବାରୋକ୍ ମୋତିର ଏକ ଭିନ୍ନ ଆବେଦନ ଅଛି; ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ unique ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଆକୃତି ସହିତ ଅତ୍ୟଧିକ ଅନିୟମିତ | ସେଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ neck ହାରରେ ଦେଖାଯାଏ |
  • ବୃତ୍ତାକାର ମୋତି ମୋତିର ଶରୀରର ଚାରିପାଖରେ ଏକାଗ୍ର ରିଜ୍, କିମ୍ବା ରିଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ |

ହରମୋନାଇଜଡ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (HS) ଅଧୀନରେ ମୋତିଗୁଡିକ ତିନୋଟି ଉପ-ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ: ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି ପାଇଁ 7101100000, ସଂସ୍କୃତ ମୋତି ପାଇଁ 7101210000, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇନଥିବା ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ମୋତି ପାଇଁ 7101220000 |


INDONESIA ର ମୋତି

ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ପ୍ରାକୃତିକ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ସବୁ ମୋତିର ପୁରସ୍କାର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେଲା | ବିଶେଷତ Indonesia ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ପାଦିତ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ଶଯ୍ୟା ଆବିଷ୍କାର, ଯେପରିକି 1800 ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭିକ୍ଟୋରିଆନ୍ ଯୁଗରେ ମୋତିର ମୋତିଆ ଯୁଗରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ପ୍ରକାରର ମୋତି ଏହାର ଚମତ୍କାର ମୋଟା ପ୍ରାକୃତିକ ନାକ୍ର ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ମୋତିଠାରୁ ଭିନ୍ନ | ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ନାକ୍ର ଏକ ଅସମାନ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଯାହା ଅନ୍ୟ ମୋତି ପରି “ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ” ପ୍ରଦାନ କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏକ ଜଟିଳ ନରମ, ଅଜ୍ଞାତ ରୂପ ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଆଲୋକ ଅବସ୍ଥାରେ ମନୋବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ | ଏହି ନାକ୍ରର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଯାହା ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦଭାବକାରୀ ସ୍ୱାଦ ସହିତ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜୁଏଲର୍ସଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ମୋତିକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଛି |

ସ୍ natural ାଭାବିକ ଭାବରେ ଏକ ବୃହତ୍ ମୋତିଆ ଓଷ୍ଟର, ପିଣ୍ଟଡାଡା ମ୍ୟାକ୍ସିମା ଦ୍ produced ାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ, ଯାହାକୁ ସିଲଭର-ଲିପଡ୍ କିମ୍ବା ଗୋଲ୍ଡ-ଲିପଡ୍ ଓଷ୍ଟର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ରୂପା କିମ୍ବା ସୁନାରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ମଲ୍ଲିକ ଏକ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପ୍ଲେଟର ଆକାରରେ ବ can ିପାରେ କିନ୍ତୁ ପରିବେଶ ଅବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ |

ଏହି ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତିର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ବିରଳତାକୁ ଯୋଡିଥାଏ | ଏହିପରି, ପିଙ୍କଟଡା ମ୍ୟାକ୍ସିମା ବଡ଼ ଆକାରର ମୋତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ 9 ମିଲିମିଟରରୁ 20 ମିଲିମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାରାହାରି ଆକାର ପ୍ରାୟ 12 ମିଲିମିଟର | ନାକ୍ରେର ଘନତା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅନନ୍ୟ ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷିତ ଆକୃତି ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |

ସେହି ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ, ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ମୋତି ମଧ୍ୟ କ୍ରିମ୍ ଠାରୁ ହଳଦିଆରୁ ଗଭୀର ସୁନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗରୁ ରୂପା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଙ୍ଗର ଏକ ଆରେର୍ ଅଛି | ମୋତି ଗୋଲାପୀ, ନୀଳ କିମ୍ବା ସବୁଜ ପରି ଏକ ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ଏକ ସୁନ୍ଦର “ଓଭରଟୋନ୍” ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରେ |

ଆଜିକାଲି, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି ପରି, ପ୍ରାକୃତିକ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ବିଶ୍ୱ ମୋତି ବଜାରରୁ ପ୍ରାୟ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି | ଆଜି ଉପଲବ୍ଧ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ମୋତିର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ମୋତି ଚାଷରେ ଚାଷ କରାଯାଏ |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି |

ଅଗ୍ରଣୀ ଉତ୍ପାଦକ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଭାବରେ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା, ରଙ୍ଗ, ଆକାର, ଆକୃତି ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠ ଗୁଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜଣେ ସେମାନଙ୍କର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଆକଳନ କରିପାରିବ | ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ ଗୋଲ୍ଡର ମହାନ୍ ରଙ୍ଗ ସହିତ ମୋତି କେବଳ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଜଳରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଓଷ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ | ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି, ଉଭୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ, ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରେ |

ସେମାନଙ୍କର ଅନନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ହେତୁ, ସେମାନେ ଏକ ମୃଦୁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଆଲୋକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ମୋତିର ଭୂପୃଷ୍ଠର ଚମକଠାରୁ ଭିନ୍ନ | ଏହା ବେଳେବେଳେ ମହମବତୀ ଆଲୋକର ଆଲୋକକୁ ଫ୍ଲୋରୋସେଣ୍ଟ୍ ଆଲୋକର ତୁଳନା ସହିତ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଏ |

ବେଳେବେଳେ, ଅତି ସୂକ୍ଷ୍ମ ଗୁଣର ମୋତି ଏକ ଘଟଣାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରେ ଯାହା ଓରିଏଣ୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ରଙ୍ଗର ସୂକ୍ଷ୍ମ ପ୍ରତିଫଳନ ସହିତ ଏହା ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଆଲୋକର ମିଶ୍ରଣ | ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତିର ସବୁଠାରୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରଙ୍ଗ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ଓଭରଟୋନ୍ ସହିତ ଧଳା କିମ୍ବା ଧଳା |

ଓଭରଟୋନ୍ସ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁର ପ୍ରାୟ ଯେକ color ଣସି ରଙ୍ଗ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ଓସ୍ତରର ନାକ୍ରର ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ | ଯେତେବେଳେ ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ତୀବ୍ର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ସହିତ ମିଳିତ ହୁଏ, ସେମାନେ “ଓରିଏଣ୍ଟ” ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | ମୁଖ୍ୟତ found ମିଳୁଥିବା ରଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି, ସିଲଭର, ଗୋଲାପୀ ଧଳା, ଧଳା ରୋଜ, ଗୋଲଡେନ୍ ଧଳା, ଗୋଲ୍ଡ କ୍ରିମ୍, ଚମ୍ପେନ୍ ଏବଂ ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ ସୁନା |

ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ସୁନା ରଙ୍ଗ ସବୁଠୁ କ୍ୱଚିତ୍ | ଏହି ମହାନ୍ ରଙ୍ଗ କେବଳ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଜଳରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଓଷ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ସାଂସ୍କୃତିକ ମୋତି ଆକାରରେ ଉନ୍ନତ ଏବଂ ସାଧାରଣତ 10 10 ମିମିରୁ 15 ମିଲିମିଟର ମଧ୍ୟରେ |

ଯେତେବେଳେ ବଡ଼ ଆକାର ମିଳିଲା, 16 ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବିରଳ ମୋତି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ 20 ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ମୋତିଗୁଡିକ ସଂଯୋଜକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଆଖିରେ ଥାଏ, ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଅନେକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରେ, ଯେହେତୁ ଦୁଇଟି ମୋତି ସମାନ ନୁହେଁ | ସେମାନଙ୍କର ନାକ୍ରର ଘନତା ହେତୁ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ସାଂସ୍କୃତିକ ମୋତି ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଭିନ୍ନ ଆକାରରେ ମିଳିଥାଏ |

ମୋତି ନାକ୍ରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କାର୍ବୋନାଟ୍ ସ୍ଫଟିକ୍ ଏବଂ ଓଷ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ବିଶେଷ ପଦାର୍ଥର ଏକ ସୁନ୍ଦର ମାଟ୍ରିକ୍ସ | ଏହି ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଗଠିତ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପିକ୍ ଟାଇଲ୍ସରେ, ସ୍ତର ଉପରେ ରଖାଯାଇଛି | ମୋତିର ଘନତା ସ୍ତର ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରର ଘନତା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ |

କ୍ୟାଲେସିୟମ୍ ସ୍ଫଟିକଗୁଡିକ “ଫ୍ଲାଟ” କିମ୍ବା “ପ୍ରିଜାମେଟିକ୍”, ଟାଇଲ୍ଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଥିବା ସିଦ୍ଧତା ଏବଂ ଟାଇଲ୍ଗୁଡ଼ିକର ସୂକ୍ଷ୍ମତା ଏବଂ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ନାକ୍ରର ଦୃଶ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ହେବ | ଏହାର ପ୍ରଭାବ
ମୋତିର ସ beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଏହି ସିଦ୍ଧତାଗୁଡ଼ିକର ଦୃଶ୍ୟତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ମୋତିର ଏହି ଭୂପୃଷ୍ଠ ଗୁଣକୁ ମୋତିର ରଙ୍ଗ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି |

ଯଦିଓ ଆକୃତି ମୋତିର ଗୁଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆକୃତିର ଚାହିଦା ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ସୁବିଧା ପାଇଁ, ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ସାଂସ୍କୃତିକ ମୋତି ଏହି ସାତ ଆକୃତି ବର୍ଗରେ ଗ୍ରେଡ୍ ହୋଇଛି | ଅନେକ ବର୍ଗକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ଉପ-ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି:

1) ରାଉଣ୍ଡ;
2) ସେମି ରାଉଣ୍ଡ;
3) ବାରୋକ୍;
4) ସେମି-ବାରୋକ୍;
5) ଡ୍ରପ୍;
6) ବୃତ୍ତ;
7) ବଟନ୍ |

ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତିର ରାଣୀ ସ Beauty ନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା ପିଣ୍ଟଡାଡା ମ୍ୟାକ୍ସିମାରୁ ଚାଷ କରାଯାଏ, ଓଷ୍ଟରର ବୃହତ୍ତମ ପ୍ରଜାତି | ଏକ ପ୍ରିଷ୍ଟାଇନ୍ ପରିବେଶ ସହିତ ଏକ ଆରିପେଲାଗୋ ଭାବରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ପିଙ୍କଟଡା ମ୍ୟାକ୍ସିମା ପାଇଁ ଉଚ୍ଚମାନର ମୋତି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପରିବେଶ ପ୍ରଦାନ କରେ | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପିଙ୍କଟାଡା ମ୍ୟାକ୍ସିମା ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ରଙ୍ଗର ଛାଇ ସହିତ ମୋତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ |

ଉତ୍ପାଦିତ ବିରଳ ଏବଂ ବହୁମୂଲ୍ୟ ମୋତି ହେଉଛି ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ରଙ୍ଗର | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଛାୟା, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୂପା, ଚାମ୍ପେନ୍, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଧଳା, ଗୋଲାପୀ ଏବଂ ସୁନା, ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ ଗୋଲ୍ଡ ମୋତି ସହିତ ସମସ୍ତ ମୋତିର ଚମତ୍କାର |

ପ୍ରିଷ୍ଟାଇନ୍ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଜଳରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଓଷ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ ଗୋଲ୍ଡ ରଙ୍ଗ ମୋତି ବାସ୍ତବରେ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗର ମୋତିର ରାଣୀ | ଯଦିଓ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଜଳ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରର ମୋତି ପାଇଁ ଘର, ଘରୋଇ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ରପ୍ତାନିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୋତିର ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏକ ନିୟମାବଳୀ ଆବଶ୍ୟକ | ସରକାର ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଦଳଗୁଡିକ ଅଛି |
ଆହ୍ solve ାନର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୃ stronger ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କଲା |

ଚାଇନାର ମୋତି ମାମଲାରେ, ଯାହା ମଧୁର ଜଳ ମସେଲରୁ ସଂସ୍କୃତ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଗ୍ରେଡ୍ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଏ, ସରକାର କିଛି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ମୋତି ଗୁଣବତ୍ତା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିୟମାବଳୀ 8/2003 ଜାରି କରି | ଚାଇନିଜ୍ ମୋତି ପରି ଏହି ମାପ ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହାର ନିମ୍ନ ଗୁଣ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ମୋତି ସହିତ ସମାନ ଦେଖାଯାଏ | ବାଲି ଏବଂ ଲମ୍ବୋକ୍ରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ମୋତି ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ |

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ମୋତିର ରପ୍ତାନିରେ 2008-2012 ଅବଧିରେ ବାର୍ଷିକ 19.69% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି | 2012 ରେ, ଅଧିକାଂଶ ରପ୍ତାନି 51% ରେ ପ୍ରାକୃତିକ ମୋତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ​​| ସଂସ୍କୃତ ମୋତି, ଅନାବଶ୍ୟକ, ଦୂର ସେକେଣ୍ଡରେ 31.82% ଏବଂ ସଂସ୍କୃତ ମୋତି, 16.97% ରେ କାମ କଲା |

2008 ରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ମୋତି ରପ୍ତାନିର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର 14.29 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା ଯାହା ପୂର୍ବରୁ 2009 ରେ 22.33 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।

ଚିତ୍ର 1. ମୋତିର ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରପ୍ତାନି (2008-2012)

2010 ଏବଂ 2011 ରେ ଯଥାକ୍ରମେ 31.43 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଏବଂ US 31.79 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | 2012 ରେ ରପ୍ତାନି, 29.43 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା |

ସାମଗ୍ରିକ ହ୍ରାସ ଧାରା 2013 ର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ମାସରେ 9.30 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ରପ୍ତାନି ସହିତ ଜାରି ରହିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ 2012 ର ସମାନ ଅବଧିରେ 12.34 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ତୁଳନାରେ 24.10% ସଂକୋଚନ ହୋଇଥିଲା |

ଚିତ୍ର 2. ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରପ୍ତାନି ଲକ୍ଷ୍ୟ (2008-2012)

2012 ରେ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ମୋତି ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ରପ୍ତାନି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଲା ହଂକଂ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନ | ହଂକଂକୁ ରପ୍ତାନି ହେଉଛି 13.90 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ବା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ମୋତି ରପ୍ତାନୀର 47.24% | 9.30 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (31.60%) ସହିତ ଜାପାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ରପ୍ତାନି ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ 5.99 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (20.36%) ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ 105,000 ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର (0.36%) ଏବଂ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ 36,000 ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର (0.12%) ସହିତ ରହିଥିଲା।

2013 ର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ମାସରେ, ହଂକଂ ପୁନର୍ବାର 4.11 ନିୟୁତ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ମୋତି ରପ୍ତାନି କିମ୍ବା 44.27% ସହିତ ଶୀର୍ଷ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଜାପାନକୁ 2.51 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (27.04%) ଏବଂ ଜାପାନ 2.36 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (25.47%) ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥାଇଲାଣ୍ଡ 274,000 ଡଲାର (2.94%) ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ 25,000 ଡଲାର (0.27%) ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା ​​|

ଯଦିଓ ହଂକଂ 2008-2012 ଅବଧିରେ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି 124.33% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଇଛି, 2012 ର ସମାନ ଅବଧି ତୁଳନାରେ 2013 ର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ମାସରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି 39.59% ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଜାପାନକୁ ରପ୍ତାନିରେ ମଧ୍ୟ 35.69 ସଙ୍କୋଚନ ଦେଖାଯାଇଛି। %

ଚିତ୍ର 3. ପ୍ରଦେଶ ଦ୍ୱାରା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରପ୍ତାନି (2008-2012)
====== F3 ========

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଅଧିକାଂଶ ମୋତି ରପ୍ତାନି ବାଲି, ଜାକର୍ତ୍ତା, ଦକ୍ଷିଣ ସୁଲାୱେସି ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ନୁସା ଟେଙ୍ଗଗାରା ପ୍ରଦେଶରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ 1000 ରୁ 22 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅଟେ।

ଚିତ୍ର 4. ମୋତି, ନାଟ୍ କିମ୍ବା ସଂସ୍କୃତି ଇତ୍ୟାଦି ରପ୍ତାନି ଦେଶକୁ ଦେଶ (2012)
===== F4 =====

2012 ରେ ବିଶ୍ total ର ମୋଟ ମୋତି ରପ୍ତାନି 1.47 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା 2011 ରେ 1.57 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ରପ୍ତାନି ତୁଳନାରେ 6.47% କମ୍ ଥିଲା। 2008-2012 ଅବଧିରେ, ହାରାହାରି ବାର୍ଷିକ 1.72% ସଂକୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ | 2008 ରେ, ମୋତିର ବିଶ୍ export ରପ୍ତାନି ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପାଇଁ 1.75 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​| 2009 ରେ, ରପ୍ତାନି ଯଥାକ୍ରମେ 1.42 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଏବଂ 2010 ଏବଂ 2011 ରେ 157 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ 1.39 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା।

2012 ରେ ହଂକଂ 27.73% ବଜାର ଅଂଶ ପାଇଁ 408.36 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ସର୍ବାଧିକ ରପ୍ତାନିକାରୀ ଥିଲା | 283.97 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ରପ୍ତାନିରେ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହି ବଜାର ଅଂଶର 19.28% ଏବଂ ଜାପାନ ଦ୍ 21 ାରା 210.50 ମିଲିୟନ୍ (14.29%), ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ 173.54 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର (11.785) ଏବଂ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପଲିନେସିଆ 76.18 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ରପ୍ତାନି କରିଛି। 5.17%) ଟପ୍ 5 କୁ ଗୁଡ଼ାଇ ରଖିବା |

ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ 4.46% ବଜାର ଅଂଶ ପାଇଁ 65.60 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ରପ୍ତାନି ସହିତ ଆମେରିକା 54.78 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ (3.72%) ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ 33.04 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (2.24%) ରପ୍ତାନି କରିଛି। 29.43 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ମୋତି ରପ୍ତାନି କରି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ବଜାର ଅଂଶ 2% ସହିତ 9 ମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ 2012 ରେ 23.46 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର (1.59%) ରପ୍ତାନି ସହିତ ଟପ୍ 10 ତାଲିକା ପୂରଣ କରିଛି।

ଚିତ୍ର 5. ବିଶ୍ୱ ରପ୍ତାନୀର ଅଂଶୀଦାର ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧି (%)
====== F5 =====

2008-2012 ଅବଧିରେ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସର୍ବାଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରା 19.69% ଏବଂ ପରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ 15.62% ରେ ରହିଛି। ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ଏକମାତ୍ର ରପ୍ତାନି ଥିଲା ଯାହାକି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯଥାକ୍ରମେ 9% ଏବଂ 10.56% ରେ ସକରାତ୍ମକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରା ଅନୁଭବ କରିଥିଲା ​​|

2011 ରୁ 2012 ମଧ୍ୟରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ 7.42% ସଂକୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ, ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ବର୍ଷକୁ 38.90% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ 31.08% ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବ୍ୟତୀତ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ରପ୍ତାନିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯାହା ମୋତି ରପ୍ତାନିରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା ​​|
22.09% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟ, 21.47% ସହିତ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ 20.86% ରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ |

2012 ରେ ବିଶ୍ 1.3 1.33 ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ମୋତି ଆମଦାନୀ କରିଥିଲା, କିମ୍ବା 2011 ର ଆମଦାନୀ ତୁଳନାରେ 1.65 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ତୁଳନାରେ 11.65% କମ୍। 2008-2011 ଅବଧିରେ ଆମଦାନୀ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି 3.5% ସଙ୍କୋଚନ ଭୋଗିଲା | ବିଶ୍ୱର ମୋତି ଆମଦାନି 2008 ରେ 1.71 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ସହିତ ହ୍ରାସ ପାଇ 1.30 ଡଲାରରେ ପହ reached ୍ଚିଛି |

ଚିତ୍ର 6. ବିଶ୍ୱରୁ ମୋତି, ନାଟ୍ କିମ୍ବା ସଂସ୍କୃତି ଇତ୍ୟାଦି ଆମଦାନୀ |
===== F6 =====

2009 ରେ ବିଲିୟନ। 2010 ଏବଂ 2011 ରେ ଆମଦାନୀରେ 1.40 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଏବଂ 1.50 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ସହିତ 2012 ରେ 1.33 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

ଆମଦାନୀକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନ 2012 ରେ 371.06 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ମୋତି ଆମଦାନୀ କରି ବିଶ୍ 1.3 ର ମୋଟ ମୋତି ଆମଦାନିର 1.86 ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର 27.86% ଆମଦାନୀ କରି ଏହି ତାଲିକାରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। 23.52% ର ବଜାର ଅଂଶ ପାଇଁ ହଂକଂ 313.28 ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଆମଦାନୀ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଏବଂ ତା’ପରେ ଆମେରିକା 221.21 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ (16.61%), ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ 114.79 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ (8.62%) ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ 5 ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। US $ 47.99 ଆମଦାନୀ (3.60%) |

2012 ରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ କେବଳ 8,000 ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ମୋତି ଆମଦାନୀ କରି 104 ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା।

ଲେଖକ: ହେଣ୍ଡ୍ରୋ ଜୋନାଥନ୍ ସାହାଟ୍ |

ଦ୍ Published ାରା ପ୍ରକାଶିତ: ଜାତୀୟ ରପ୍ତାନି ବିକାଶର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ସାଧାରଣ | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

Ditjen PEN / MJL / 82 / X / 2013 |