Posted on

مروارید دریای جنوبی اندونزی

مروارید دریای جنوبی اندونزی

اندونزی بزرگترین مجمع الجزایر جهان با ماهیگیری و محصولات دریایی غنی است. یکی از این محصولات مروارید دریای جنوبی است که می توان گفت یکی از بهترین انواع مروارید است. اندونزی نه تنها دارای منابع طبیعی غنی است، بلکه صنعتگران فراوانی نیز دارد که مهارت‌های صنایع دستی بالایی دارند.

با این مطلب یکی دیگر از محصولات خاص اندونزی یعنی مروارید دریای جنوب را برای شما آورده ایم. فرهنگ اندونزی به عنوان کشوری که در تقاطع دو اقیانوس و دو قاره قرار دارد، ترکیبی منحصر به فرد را به نمایش می گذارد که از تعامل طولانی بین آداب و رسوم بومی و تأثیرات متعدد خارجی شکل گرفته است. میراث فرهنگی غنی اندونزی انواع صنایع دستی جواهرات مروارید را به جهان ارائه می دهد.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

اندونزی که یکی از برترین بازیگران جهان است، مروارید را به بازارهای بین المللی مانند استرالیا، هنگ کنگ، ژاپن، کره جنوبی و تایلند صادر کرده است. بر اساس آمار، ارزش صادرات مروارید در دوره زمانی 1387 تا 1391 به طور متوسط ​​19.69 درصد در سال رشد داشته است. در پنج ماهه اول سال 2013، ارزش صادرات به 9.30 دلار آمریکا رسید
میلیون.

مروارید با کیفیت بالا برای قرن ها به عنوان یکی از اشیای گرانبهای زیبایی در نظر گرفته شده است، همتراز با سایر سنگ های قیمتی. از نظر فنی، یک مروارید در داخل یک نرم تنان پوسته دار زنده، در داخل بافت نرم یا گوشته تولید می شود.

مروارید از کربنات کلسیم به شکل کریستالی کوچک درست مانند پوسته یک آرام در لایه های متحدالمرکز ساخته شده است. یک مروارید ایده آل می تواند کاملا گرد و صاف باشد، اما شکل های دیگری از گلابی وجود دارد که به آنها مروارید باروک می گویند.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

از آنجایی که مرواریدها عمدتاً از کربنات کلسیم ساخته شده اند، می توان آنها را در سرکه حل کرد. کربنات کلسیم حتی به محلول اسید ضعیف حساس است زیرا کریستال های کربنات کلسیم با اسید استیک موجود در سرکه واکنش داده و استات کلسیم و دی اکسید کربن تشکیل می دهند.

مرواریدهای طبیعی که به طور خود به خود در طبیعت به وجود می آیند با ارزش ترین هستند اما در عین حال بسیار نادر هستند. مرواریدهایی که در حال حاضر در بازار موجود هستند، بیشتر از صدف مروارید و صدف های آب شیرین پرورش داده می شوند.

مرواریدهای بدلی نیز به طور گسترده به عنوان جواهرات ارزان قیمت تولید می شوند، اگرچه کیفیت آنها بسیار پایین تر از جواهرات طبیعی است. مرواریدهای مصنوعی رنگین کمانی ضعیفی دارند و به راحتی از مرواریدهای طبیعی تشخیص داده می شوند.

کیفیت مرواریدها، چه مرواریدهای طبیعی و چه مرواریدهای کشت شده، به رنگین و رنگین کمانی آن و همچنین داخل پوسته ای که آنها را تولید می کند، بستگی دارد. در حالی که مرواریدها عمدتاً برای ساخت جواهرات کشت و برداشت می‌شوند، اما روی لباس‌های مجلل دوخته می‌شوند و همچنین خرد شده و در لوازم آرایشی، داروها و مخلوط‌های رنگ استفاده می‌شوند.

انواع مروارید

مرواریدها را بر اساس شکل گیری می توان به سه دسته طبیعی، پرورشی و تقلیدی تقسیم کرد. قبل از تمام شدن مرواریدهای طبیعی، حدود یک قرن پیش، تمام مرواریدهایی که کشف شدند، مرواریدهای طبیعی بودند.

امروزه مرواریدهای طبیعی بسیار کمیاب هستند و اغلب در حراجی های نیویورک، لندن و سایر مکان های بین المللی به قیمت سرمایه گذاری فروخته می شوند. مرواریدهای طبیعی طبق تعریف، همه انواع مرواریدهایی هستند که به طور تصادفی و بدون دخالت انسان به وجود آمده اند.

آنها محصول شانس هستند، با شروعی که محرکی مانند یک انگل حفر کننده است. احتمال وقوع این اتفاق طبیعی بسیار اندک است زیرا به ورود ناخواسته مواد خارجی بستگی دارد که صدف قادر به دفع آن از بدن خود نیست.

یک مروارید پرورشی نیز همین روند را طی می کند. در مورد مروارید طبیعی، صدف به تنهایی کار می کند، در حالی که مرواریدهای پرورشی محصول مداخله انسان هستند. برای وادار کردن صدف به تولید مروارید، یک تکنسین عمداً ماده تحریک کننده را در داخل صدف کاشت. ماده ای که با جراحی کاشته می شود، تکه ای از پوسته به نام مادر مروارید است.

این تکنیک توسط زیست شناس بریتانیایی ویلیام ساویل کنت در استرالیا توسعه یافت و توسط توکیچی نیشیکاوا و تاتسوهی میز به ژاپن آورده شد. نیشیکاوا در سال 1916 این حق اختراع را دریافت کرد و با دختر میکیموتو کوکیچی ازدواج کرد.

میکیموتو توانست از فناوری نیشیکاوا استفاده کند. پس از اعطای حق ثبت اختراع در سال 1916، این فناوری بلافاصله در سال 1916 به صورت تجاری روی صدف های مروارید آکویا در ژاپن اعمال شد. برادر میز اولین کسی بود که محصول تجاری مروارید را در صدف آکویا تولید کرد.

بارون ایوازاکی میتسوبیشی بلافاصله این فناوری را در سال 1917 در فیلیپین و بعداً در بوتون و پالائو در صدف مروارید دریای جنوبی به کار برد. میتسوبیشی اولین کسی بود که مروارید پرورشی دریای جنوبی را تولید کرد – اگرچه تا سال 1928 اولین محصول تجاری کوچک مروارید با موفقیت تولید نشد.

مرواریدهای تقلیدی در کل داستان متفاوتی دارند. در بیشتر موارد، یک مهره شیشه ای در محلولی که از فلس ماهی ساخته شده است فرو می برند. این پوشش نازک است و ممکن است در نهایت از بین برود. معمولاً می توان یک تقلیدی را با گاز گرفتن آن تشخیص داد. مرواریدهای تقلبی روی دندان‌های شما می‌لغزند، در حالی که لایه‌های مروارید روی مروارید واقعی احساس ریزش می‌کنند. جزیره مایورکا در اسپانیا به دلیل صنعت مروارید بدلی خود شناخته شده است.

مرواریدها هشت شکل اصلی دارند: گرد، نیمه گرد، دکمه ای، قطره ای، گلابی، بیضی، باروک و دایره ای.

مرواریدهای کاملا گرد کمیاب ترین و با ارزش ترین شکل هستند.

  • از نیم گرد در گردنبندها یا قطعاتی که می توان شکل مروارید را به گونه ای مبدل کرد که مرواریدی کاملا گرد است نیز استفاده می شود.
  • مرواریدهای دکمه ای مانند مروارید گرد کمی پهن شده هستند و می توانند گردنبند هم بسازند، اما بیشتر در آویزهای تکی یا گوشواره هایی که نیمه پشتی مروارید پوشانده شده استفاده می شود و آن را شبیه مروارید بزرگتر و گردتر می کند.
  • مرواریدهای قطره ای و گلابی شکل را گاهی به عنوان مروارید قطره ای می گویند و بیشتر در گوشواره ها، آویزها یا به عنوان مروارید مرکزی در گردنبند دیده می شود.
  • مرواریدهای باروک جذابیت متفاوتی دارند. آنها اغلب بسیار نامنظم با اشکال منحصر به فرد و جالب هستند. معمولاً در گردنبندها نیز دیده می شوند.
  • مروارید دایره ای با برجستگی های متحدالمرکز یا حلقه هایی در اطراف بدنه مروارید مشخص می شود.

بر اساس سیستم هماهنگ (HS)، مرواریدها به سه زیر دسته تقسیم می شوند: 7101100000 برای مروارید طبیعی، 7101210000 برای مروارید پرورشی، کار نشده و 7101220000 برای مروارید پرورشی، کار شده.


درخشش مروارید اندونزی

برای قرن ها، مروارید طبیعی دریای جنوبی به عنوان جایزه همه مرواریدها در نظر گرفته شده است. کشف پربارترین بسترهای مروارید دریای جنوبی در اندونزی و مناطق اطراف آن، مانند استرالیای شمالی در اوایل دهه 1800، در دوره ویکتوریایی به مرواریدترین دوره مروارید در اروپا به اوج خود رسید.

این نوع مروارید با گل طبیعی ضخیم و باشکوه خود از سایر مرواریدها متمایز می شود. این مروارید طبیعی درخششی بی‌نظیر ایجاد می‌کند، درخششی که نه تنها مانند سایر مرواریدها «درخشش» می‌دهد، بلکه ظاهری نرم و ناملموس پیچیده است که در شرایط نوری مختلف حال و هوا را تغییر می‌دهد. زیبایی این گورستان که در طول قرن ها مروارید دریای جنوب را نزد جواهرسازان متخصص با ذوق و سلیقه متمایز کرده است.

به طور طبیعی توسط یکی از بزرگترین صدف های مرواریددار، Pinctada maxima، که به عنوان صدف لب نقره ای یا لب طلایی نیز شناخته می شود، تولید می شود. این نرم تن نقره ای یا طلایی می تواند به اندازه یک بشقاب غذا رشد کند اما به شرایط محیطی بسیار حساس است.

این حساسیت به قیمت و کمیاب بودن مرواریدهای دریای جنوبی می افزاید. به این ترتیب، Pinctada maxima مرواریدهایی با اندازه های بزرگتر از 9 میلی متر تا 20 میلی متر با اندازه متوسط ​​حدود 12 میلی متر تولید می کند. مروارید دریای جنوبی که به ضخامت گود نسبت داده می شود، به دلیل انواع اشکال منحصر به فرد و مطلوب یافت شده نیز مشهور است.

مروارید دریای جنوبی علاوه بر این ویژگی‌ها، دارای مجموعه‌ای از رنگ‌ها از کرم تا زرد تا طلایی عمیق و از سفید تا نقره‌ای است. مرواریدها همچنین ممکن است یک “رنگ” دوست داشتنی از رنگ های مختلف مانند صورتی، آبی یا سبز را نشان دهند.

امروزه، مانند سایر مرواریدهای طبیعی، مروارید طبیعی دریای جنوبی تقریباً از بازارهای جهانی مروارید ناپدید شده است. اکثریت قریب به اتفاق مرواریدهای دریای جنوبی که امروزه در دسترس هستند در مزارع مروارید در دریای جنوبی کشت می شوند.

مرواریدهای دریای جنوبی اندونزی

به عنوان تولید کننده پیشرو، اندونزی، می توان زیبایی آنها را از نظر درخشندگی، رنگ، اندازه، شکل و کیفیت سطح ارزیابی کرد. مرواریدهایی با رنگ باشکوه طلای امپراتوری تنها توسط صدف های پرورش یافته در آب های اندونزی تولید می شود. از نظر درخشندگی، مرواریدهای دریای جنوبی، چه طبیعی و چه پرورش یافته، ظاهری بسیار متمایز دارند.

به دلیل درخشش طبیعی منحصر به فرد خود، درخشش درونی ملایمی را از خود نشان می دهند که به طور قابل توجهی با درخشش سطحی مرواریدهای دیگر متفاوت است. گاهی اوقات به عنوان مقایسه درخشش نور شمع با نور فلورسنت توصیف می شود.

گاهی اوقات، مرواریدهای با کیفیت بسیار خوب پدیده ای به نام orient را نشان می دهند. این ترکیبی از درخشندگی شفاف با بازتاب های ظریف رنگ است. درخشان ترین رنگ مرواریدهای دریای جنوبی سفید یا سفید با رنگ های مختلف است.

رنگ‌های رنگی تقریباً می‌توانند هر رنگی از رنگین کمان باشند و از رنگ‌های طبیعی صدف مروارید دریای جنوبی گرفته شده‌اند. هنگامی که با یک درخشش شدید نیمه شفاف ترکیب می شوند، اثری را ایجاد می کنند که به عنوان “orient” شناخته می شود. رنگ‌هایی که غالباً یافت می‌شوند عبارتند از: نقره‌ای، صورتی سفید، رز سفید، سفید طلایی، کرم طلایی، شامپاین و طلای سلطنتی.

رنگ طلایی امپراتوری از همه کمیاب‌تر است. این رنگ با شکوه تنها توسط صدف های پرورش یافته در آب های اندونزی تولید می شود. مرواریدهای پرورشی دریای جنوبی از نظر اندازه برتر هستند و معمولاً بین 10 تا 15 میلی متر هستند.

هنگامی که اندازه‌های بزرگ‌تر یافت می‌شود، مرواریدهای کمیاب‌تر بالای 16 میلی‌متر و گاهی بیش از 20 میلی‌متر مورد توجه متخصصان قرار می‌گیرند. اگر زیبایی در چشم بیننده است، مرواریدهای دریای جنوبی فرصت های بی شماری از زیبایی را برای مشاهده ارائه می دهند، زیرا هیچ دو مروارید دقیقاً مشابه یکدیگر نیستند. مرواریدهای پرورشی دریای جنوبی به دلیل ضخامت شکمشان، در اشکال متنوع و هیجان انگیزی یافت می شوند.

مروارید ماتریکسی زیبا از کریستال های کربنات کلسیم و مواد خاصی است که توسط صدف تولید می شود. این ماتریس در کاشی های میکروسکوپی کاملاً شکل گرفته، لایه به لایه گذاشته شده است. ضخامت مروارید بر اساس تعداد لایه ها و ضخامت هر لایه تعیین می شود.

شکل ظاهری گلدان با «مسطح» یا «منشوری» بودن کریستال‌های کلسیم، با کمال بودن کاشی‌ها و ظرافت و تعداد لایه‌های کاشی مشخص می‌شود. تاثیر
زیبایی مروارید به میزان دیده شدن این کمالات بستگی دارد. این کیفیت سطحی مروارید به عنوان رنگ مروارید توصیف می شود.

اگرچه شکل بر کیفیت مروارید تأثیر نمی گذارد، تقاضا برای اشکال خاص بر ارزش آن تأثیر دارد. برای راحتی، مرواریدهای پرورشی دریای جنوبی به این هفت دسته طبقه بندی می شوند. چندین دسته بیشتر به زیر شاخه های متعددی تقسیم می شوند:

1) گرد؛
2) نیمه گرد.
3) باروک؛
4) نیمه باروک;
5) رها کردن
6) دایره;
7) دکمه.

ملکه زیبایی مروارید دریای جنوبی

اندونزی مرواریدهای دریای جنوبی را تولید می کند که از Pinctada maxima، بزرگترین گونه صدف کشت می شود. اندونزی به عنوان یک مجمع الجزایر با محیطی بکر، محیطی بهینه را برای Pinctada maxima برای تولید مرواریدهای با کیفیت بالا فراهم می کند. Pinctada maxima اندونزی مرواریدهایی با بیش از ده ها رنگ سایه تولید می کند.

کمیاب ترین و با ارزش ترین مرواریدهای تولید شده مرواریدهایی با رنگ های طلایی و نقره ای هستند. طیف متنوعی از سایه های ظریف، از جمله نقره ای، شامپاین، سفید درخشان، صورتی و طلایی، با مروارید طلای امپراتوری به عنوان باشکوه ترین مرواریدها.

مروارید رنگی طلایی امپریالیستی که توسط صدف های پرورش یافته در آب های بکر اندونزی تولید می شود، در واقع ملکه مروارید دریای جنوبی است. اگرچه آب‌های اندونزی خانه مروارید دریای جنوبی است، اما مقرراتی برای کنترل تجارت داخلی و صادرات لازم است تا از کیفیت و قیمت مروارید اطمینان حاصل شود. دولت و احزاب مرتبط دارند
روابط قوی تری برای حل چالش ایجاد کرد.

در مورد مرواریدهای چینی که از صدف های آب شیرین کشت می شوند و مشکوک به عیار پایین هستند، دولت اقدامات احتیاطی مانند صدور مقررات وزارت امور شیلات و دریانوردی شماره 8/2003 در مورد کنترل کیفیت مروارید را اتخاذ کرده است. این اندازه برای مرواریدهای چینی که کیفیت پایینی دارند اما بسیار شبیه به مروارید اندونزیایی هستند ضروری است. می تواند تهدیدی برای مراکز تولید مروارید اندونزی در بالی و لومبوک باشد.

صادرات مروارید اندونزی در دوره 2008-2012 با میانگین رشد سالانه 19.69 درصد افزایش چشمگیری داشته است. در سال 2012، بیشترین صادرات مروارید طبیعی با 51 درصد بوده است. مرواریدهای پرورشی، کار نشده، با 31.82 درصد در رتبه دوم و مرواریدهای پرورشی با 16.97 درصد در رتبه دوم قرار دارند.

صادرات مروارید اندونزی در سال 2008 تنها 14.29 میلیون دلار آمریکا بود و قبل از آن به طور قابل توجهی به 22.33 میلیون دلار در سال 2009 افزایش یافت.

شکل 1. صادرات مروارید اندونزی (2008-2012)

در سال های 2010 و 2011 به ترتیب به 31.43 میلیون دلار و 31.79 میلیون دلار آمریکا افزایش یافت. صادرات اما در سال 2012 به 29.43 میلیون دلار کاهش یافت.

روند کاهشی کلی در پنج ماهه اول سال 2013 با صادرات 9.30 میلیون دلار آمریکا ادامه یافت که در مقایسه با 12.34 میلیون دلار آمریکا در مدت مشابه در سال 2012، 24.10 درصد کاهش داشت.

شکل 2. مقصد صادرات اندونزی (2008-2012)

در سال 2012، مقاصد عمده صادرات مروارید اندونزی هنگ کنگ، استرالیا و ژاپن بودند. صادرات به هنگ کنگ 13.90 میلیون دلار آمریکا یا 47.24 درصد کل صادرات مروارید اندونزی بود. ژاپن با 9.30 میلیون دلار آمریکا (31.60 درصد) دومین مقصد صادراتی و پس از آن استرالیا با 5.99 میلیون دلار آمریکا (20.36 درصد) و کره جنوبی با 105000 دلار آمریکا (0.36 درصد) و تایلند با 36000 دلار آمریکا (0.12 درصد) قرار دارند.

در پنج ماه اول سال 2013، هنگ کنگ با 4.11 میلیون دلار صادرات مروارید، یا 44.27 درصد، دوباره مقصد برتر بود. استرالیا با 2.51 میلیون دلار آمریکا (27.04 درصد) در جایگاه دوم قرار گرفت و ژاپن با 2.36 میلیون دلار آمریکا (25.47 درصد) سوم شد و پس از آن تایلند با 274000 دلار آمریکا (2.94 درصد) و کره جنوبی با 25000 دلار آمریکا (0.27 درصد) قرار گرفتند.

اگرچه هنگ کنگ در دوره 2008-2012 میانگین سالانه 124.33 درصد رشد فوق العاده ای را نشان داد، این رشد در پنج ماهه اول سال 2013 در مقایسه با مدت مشابه در سال 2012، 39.59 درصد کاهش یافت. صادرات به ژاپن نیز انقباض مشابه 35.69 را نشان داد. %

شکل 3. صادرات اندونزی بر پایه استان (2008-2012)
======F3========

بیشتر صادرات مروارید اندونزی از استان های بالی، جاکارتا، سولاوسی جنوبی و غرب نوسا تنگگارا با ارزشی بین 1000 تا 22 میلیون دلار آمریکا انجام می شود.

شکل 4. صادرات مروارید، نات یا فرقه، و غیره به جهان بر اساس کشور (2012)
=====F4=====

کل صادرات مروارید جهان در سال 2012 به 1.47 میلیارد دلار رسید که 6.47 درصد کمتر از رقم صادرات 1.57 میلیارد دلاری در سال 2011 بود. در دوره 2008-2012 میانگین سالانه 1.72 درصد کاهش داشته است. در سال 2008، صادرات جهانی مروارید به 1.75 میلیارد دلار رسید که در سال‌های بعد کاهش یافت. در سال 2009، صادرات به 1.39 میلیارد دلار کاهش یافت و به ترتیب به 1.42 میلیارد دلار و 157 میلیارد دلار در سال 2010 و 2011 رسید.

هنگ کنگ بزرگترین صادرکننده در سال 2012 با 408.36 میلیون دلار برای سهم بازار 27.73 درصد بود. چین با صادرات 283.97 میلیون دلار آمریکا با 19.28 درصد از سهم بازار در رتبه دوم قرار گرفت و ژاپن با 210.50 میلیون دلار آمریکا (14.29 درصد)، استرالیا با صادرات 173.54 میلیون دلار آمریکا (11.785) و پلی‌نزی فرانسه با صادرات 76.18 میلیون دلار آمریکا قرار گرفتند. 5.17٪ برای جمع بندی 5 برتر.

در جایگاه ششم، ایالات متحده با صادرات 65.60 میلیون دلار آمریکا با سهم بازار 4.46 درصد، سوئیس با 54.78 میلیون دلار آمریکا (3.72 درصد) و بریتانیا با صادرات 33.04 میلیون دلار آمریکا (2.24 درصد) قرار گرفتند. با صادرات 29.43 میلیون دلار مروارید، اندونزی با سهم بازار 2 درصد در رتبه نهم قرار گرفت در حالی که فیلیپین با صادرات 23.46 میلیون دلار آمریکا (1.59 درصد) در سال 2012 فهرست 10 برتر را تکمیل کرد.

شکل 5. سهم و رشد صادرات جهانی (%)
======F5=====

در دوره 2008-2012، اندونزی دارای بالاترین روند رشد با 19.69 درصد بوده و پس از آن فیلیپین با 15.62 درصد قرار دارد. چین و ایالات متحده تنها صادرات دیگری بودند که در بین 10 کشور برتر به ترتیب 9% و 10.56% روند رشد مثبت را تجربه کردند.

اندونزی، با این حال، از انقباض 7.42 درصدی سال به سال بین سال‌های 2011 و 2012 رنج می‌برد و فیلیپین با 38.90 درصد بیشترین رشد سال به سال را داشت و استرالیا بدترین عملکرد را داشت که 31.08 درصد کاهش یافت.

به غیر از استرالیا، تنها کشورهایی که در 10 صادرکننده برتر بودند، رشد صادرات مروارید خود را ثبت کردند
ایالات متحده با رشد 22.09 درصد، بریتانیا با 21.47 درصد و سوئیس با رشد 20.86 درصد.

جهان در سال 2012 1.33 میلیارد دلار مروارید وارد کرد که 11.65 درصد کمتر از رقم واردات 1.50 میلیارد دلاری سال 2011 بود. در دوره 2008-2011، واردات به طور متوسط ​​سالانه 3.5 درصد کاهش داشته است. واردات مروارید جهان در سال 2008 با 1.71 میلیارد دلار به بالاترین حد خود رسید و به 1.30 دلار کاهش یافت.

شکل 6. واردات مروارید، نات یا فرقه و غیره از جهان
=====F6=====

در سال 2009، واردات به ترتیب با 1.40 میلیارد دلار و 1.50 میلیارد دلار در سال 2010 و 2011 روند بازگشتی را نشان داد، قبل از اینکه در سال 2012 به 1.33 دلار کاهش یابد.

در میان واردکنندگان، ژاپن در سال 2012 با واردات 371.06 میلیون دلار مروارید برای سهم بازار 27.86 درصد از کل واردات مروارید جهان به ارزش 1.33 میلیارد دلار، در صدر فهرست قرار گرفت. هنگ کنگ با واردات 313.28 میلیون دلار آمریکا با سهم بازار 23.52 درصد در رتبه دوم قرار گرفت و پس از آن ایالات متحده با 221.21 میلیون دلار آمریکا (16.61 درصد)، استرالیا با 114.79 میلیون دلار آمریکا (8.62 درصد) و سوئیس در رتبه پنجم قرار گرفتند. واردات 47.99 دلار آمریکا (3.60 درصد).

اندونزی در سال 2012 تنها 8000 دلار مروارید وارد کرد و در جایگاه 104 ایستاد.

نویسنده: هندرو جاناتان ساحات

منتشر شده توسط: اداره کل توسعه صادرات کشور. وزارت بازرگانی جمهوری اندونزی

Ditjen PEN/MJL/82/X/2013