Posted on

פנינת הים הדרומי אינדונזיה

פנינת הים הדרומי של אינדונזיה

אינדונזיה היא הארכיפלג הגדול בעולם עם דיג עשיר ומוצרים ימיים. אחד ממוצרים כאלה הוא פנינת הים הדרומי, ללא ספק אחד מסוגי הפנינים הטובים ביותר. לא רק שניחנה במשאבי טבע עשירים, באינדונזיה יש גם שפע של אומנים עם כישורי אומנות גבוהים.

עם מאמר זה, אנו מביאים לכם עוד מוצר אינדונזי מיוחד, פנינת הים הדרומי. כמדינה הממוקמת בצומת דרכים של שני אוקיינוסים ושתי יבשות, התרבות האינדונזית מציגה שילוב ייחודי שעוצב על ידי אינטראקציה ארוכה בין מנהגים ילידים והשפעות זרות מרובות. המורשת התרבותית העשירה של אינדונזיה מציעה לעולם מגוון אומנות של תכשיטי פנינים.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

אחד השחקנים המובילים בעולם, אינדונזיה יצרה וייצוא פנינים לשוק הבינלאומי, כגון אוסטרליה, הונג קונג, יפן, דרום קוריאה ותאילנד. לפי הסטטיסטיקה, ערך הייצוא של פנינה גדל ב-19.69% בממוצע לשנה בתקופה של 2008-2012. בחמשת החודשים הראשונים של 2013, ערך הייצוא הגיע ל-9.30 דולר
מִילִיוֹן.

פנינה באיכות גבוהה נחשבה לאחד מחפצי היופי היקרים במשך מאות שנים, בדומה לאבני חן אחרות. מבחינה טכנית, פנינה מיוצרת בתוך רכיכה חיה עם קליפה, בתוך הרקמה הרכה או המעטפת.

פנינה עשויה מסידן פחמתי בצורה גבישית זעירה, ממש כמו מעטפת של שלווה, בשכבות קונצנטריות. פנינה אידיאלית תהיה עגולה וחלקה לחלוטין, אבל יש הרבה צורות אחרות של אגסים, הנקראות פניני בארוק.

Abdurrachim.com Pearl Wholesale Whatsapp : +62-878-6502-6222

מכיוון שפנינים עשויות בעיקר מסידן פחמתי, ניתן להמיס אותן בחומץ. סידן פחמתי רגיש אפילו לתמיסת חומצה חלשה מכיוון שהגבישים של סידן פחמתי מגיבים עם החומצה האצטית בחומץ ויוצרים סידן אצטט ופחמן דו חמצני.

פנינים טבעיות המתרחשות באופן ספונטני בטבע הן בעלות הערך הרב ביותר אך יחד עם זאת נדירות מאוד. הפנינים הקיימות כיום בשוק מתורבתות או מעובדות בעיקר מצדפות פנינים ומולי מים מתוקים.

פנינים חיקויים מיוצרות גם כתכשיטים לא יקרים, אם כי האיכות נמוכה בהרבה מהטבעיות. לפנינים מלאכותיות יש ססגוניות ירודה והן מובדלות בקלות מהטבעיות.

איכות הפנינים, הן טבעיות והן מעובדות, תלויה בהיותן צלב וסגפני כמו גם פנים הקליפה המייצרת אותן. בעוד שפנינים מעובדות ונקטפות בעיקר להכנת תכשיטים, הן נתפרו גם על בגדים מפוארים וכן נמחצו והשתמשו בהן במוצרי קוסמטיקה, תרופות ובתערובות צבע.

סוגי פנינים

ניתן לחלק פנינים לשלוש קטגוריות בהתאם להיווצרותן: טבעיות, תרבותיות וחיקוי. לפני דלדול הפנינים הטבעיות, לפני כמאה שנה, כל הפנינים שהתגלו היו פנינים טבעיות.

כיום פניני טבע נדירות מאוד, ולעתים קרובות נמכרות במכירות פומביות בניו יורק, לונדון ובמקומות בינלאומיים אחרים במחירי השקעה. פנינים טבעיות הן, בהגדרה, כל סוגי הפנינים שנוצרו במקרה, ללא התערבות אנושית.

הם תוצר של מקרה, עם התחלה שהיא מעוררת גירוי כמו טפיל חופר. הסיכוי להתרחשות טבעית זו קלוש מאוד שכן הוא תלוי בכניסה לא רצויה של חומר זר שהצדפה לא מצליחה לגרש מגופה.

פנינה מתורבתת עוברת את אותו תהליך. במקרה של פנינה טבעית, הצדפה פועלת לבד, בעוד שפנינים מתורבתות הן תוצר של התערבות אנושית. כדי לגרום לצדפה לייצר פנינה, טכנאי משתיל בכוונה את החומר הגירוי בתוך הצדפה. החומר המושתל בניתוח הוא פיסת מעטפת הנקראת אם הפנינה.

טכניקה זו פותחה על ידי הביולוג הבריטי ויליאם סאוויל-קנט באוסטרליה והובאה ליפן על ידי Tokichi Nishikawa ו-Tatsuhei Mise. נישיקאווה קיבל את הפטנט בשנת 1916, והתחתן עם בתו של מיקימוטו קוקיצ’י.

מיקימוטו הצליח להשתמש בטכנולוגיה של Nishikawa. לאחר הענקת הפטנט בשנת 1916, הטכנולוגיה יושמה באופן מסחרי באופן מיידי על צדפות פניני Akoya ביפן בשנת 1916. אחיה של מיז היה הראשון שהפיק יבול מסחרי של פנינים בצדפת Akoya.

הברון איוואסאקי של מיצובישי יישם את הטכנולוגיה מיד על צדפת הפנינה של הים הדרומי בשנת 1917 בפיליפינים, ואחר כך בבוטון ובפאלאו. מיצובישי הייתה הראשונה לייצר פנינת ים דרומי מתורבתת – אם כי רק בשנת 1928 הופק בהצלחה היבול המסחרי הקטן הראשון של פנינים.

חיקוי פנינים זה סיפור אחר לגמרי. ברוב המקרים טובלים חרוז זכוכית בתמיסה העשויה מקשקשי דגים. ציפוי זה דק ועלול בסופו של דבר להתבלות. בדרך כלל אפשר להבחין בחיקוי על ידי נשיכה בו. פנינים מזויפות מחליקות על פני השיניים שלך, בעוד שכבות הצמימות על פנינים אמיתיות מרגישות גסות. האי מיורקה בספרד ידוע בתעשיית החיקויים שלו לפנינים.

ישנן שמונה צורות בסיסיות של פנינים: עגולות, חצי עגולות, כפתור, טיפה, אגס, אליפסה, בארוק ועיגול.

פנינים עגולות לחלוטין הן הצורה הנדירה והיקרה ביותר.
– חצי עגולים משמשים גם בשרשראות או בחלקים שבהם ניתן להסוות את צורת הפנינה כך שתראה כאילו היא פנינה עגולה לחלוטין.
– פניני כפתורים הן כמו פנינה עגולה מעט פחוסה ויכולות גם ליצור שרשרת, אך משמשות לעתים קרובות יותר בתליונים בודדים או עגילים שבהם החצי האחורי של הפנינה מכוסה, מה שגורם לה להיראות כמו פנינה גדולה ועגולה יותר.
– פנינים בצורת טיפה ואגס מכונה לעתים פנינים דמעות ונראות לרוב בעגילים, בתליונים או כפנינה מרכזית בשרשרת.
– לפניני הבארוק יש משיכה שונה; לעתים קרובות הם מאוד לא סדירים עם צורות ייחודיות ומעניינות. הם נראים בדרך כלל גם בשרשראות.
– פנינים מעוגלות מתאפיינות ברכסים קונצנטריים, או טבעות, מסביב לגוף הפנינה.

תחת השיטה ההרמונית (HS), הפנינים מחולקות לשלוש תת-קטגוריות: 7101100000 עבור פנינים טבעיות, 7101210000 עבור פנינים תרבותיות, לא מעובדות ו-7101220000 עבור פנינים תרבותיות, מעובדות.
===T1====
הנצנוץ של פנינת אינדונזיה

במשך מאות שנים, פנינת הים הדרומי הטבעית נחשבה כפרס של כל הפנינים. הגילוי של ערוגות הפנינים הדרומיות הפוריות ביותר באינדונזיה ובאזור שמסביב, כמו צפון אוסטרליה בתחילת המאה ה-19, הגיע לשיאו בעידן הפנינים המפנק ביותר באירופה במהלך התקופה הוויקטוריאנית.

סוג זה של פנינים נבדל מכל שאר הפנינים על ידי צלם טבעי עבה מרהיב שלה. הצום הטבעי הזה מייצר ברק שאין כמותו, זה שלא רק מספק “ברק” כמו פנינים אחרות, אלא מראה מורכב רך ובלתי מוחשי שמשנה מצב רוח בתנאי אור שונים. יופיו של הצמיג הזה, אשר חיבב את פנינת הים הדרומי על תכשיטנים מומחים בעלי טעם מבחין במשך מאות שנים.

מיוצר באופן טבעי על ידי אחת הצדפות נושאות הפנינים הגדולות ביותר, ה-Pinctada maxima, המכונה גם צדפה עם שפתיים כסוף או זהב. רכיכה כסף או זהב שפתיים זה יכול לגדול לגודל של צלחת ארוחת ערב אבל הוא רגיש מאוד לתנאי הסביבה.

רגישות זו מוסיפה לעלות ולנדירות של פניני הים הדרומי. ככזה, Pinctada maxima מייצרת פנינים בגדלים גדולים יותר, החל מ-9 מילימטרים ועד 20 מילימטרים עם גודל ממוצע של כ-12 מילימטרים. מיוחסת לעובי הצמים, פנינת הים הדרומי מפורסמת גם בשל מגוון הצורות הייחודיות והנחשקות שנמצאו.

נוסף על המעלות הללו, לפנינת הים הדרומי יש גם מגוון של צבעים משמנת דרך צהוב ועד זהב עמוק ומלבן ועד כסף. הפנינים עשויות גם להציג “גוון יתר” מקסים בצבע שונה כגון ורוד, כחול או ירוק.

כיום, כפי שקורה עם פנינים טבעיות אחרות, פנינת הים הדרומי הטבעית כמעט נעלמה משווקי הפנינים בעולם. הרוב המכריע של פניני הים הדרומי הקיימות כיום מעובדות בחוות פנינים בים הדרומי.

פניני הים הדרומי של אינדונזיה

כיצרנית המובילה, אינדונזיה, אפשר להעריך את היופי שלהם במונחים של אשכול, צבע, גודל, צורה ואיכות פני השטח. פנינים בעלות הצבע המלכותי של זהב אימפריאלי מיוצרות רק על ידי צדפות המעובדות במימי אינדונזיה. מבחינת הברק, לפניני הים הדרומי, הן טבעיות והן מתורבתות, יש מראה מאוד מובחן.

בשל הברק הטבעי הייחודי שלהם, הם מפגינים זוהר פנימי עדין השונה באופן ניכר מברק פני השטח של פנינים אחרות. לפעמים זה מתואר כהשוואת הזוהר של אור נרות לזה של אור פלורסנט.

מדי פעם, פנינים באיכות עדינה מאוד יציגו תופעה המכונה אוריינט. זהו השילוב של ברק שקוף עם השתקפויות עדינות של צבע. הצבעים הזוהרים ביותר של פניני הים הדרומי הם לבנים או לבנים עם גווני גוונים שונים.

גווני העל יכולים להיות כמעט כל צבע של הקשת בענן, והם נגזרים מהצבעים הטבעיים של הצום של צדפת פנינת הים הדרומי. בשילוב עם אשכול אינטנסיבי שקוף, הם יוצרים את האפקט המכונה “אוריינט”. צבעים שנמצאים באופן דומיננטי כוללים כסף, ורוד לבן, ורד לבן, לבן זהב, קרם זהב, שמפניה וזהב אימפריאלי.

צבע הזהב הקיסרי הוא הנדיר מכולם. צבע מלכותי זה מיוצר רק על ידי הצדפות המעובדות במימי אינדונזיה. פנינים מתורבתות בים הדרומי הינן מעולות בגודלן, והן בדרך כלל בין 10 מ”מ ל-15 מילימטרים.

כשנמצאים גדלים גדולים יותר, פנינים נדירות יותר מעל 16 מילימטר ולעיתים יותר מ-20 מילימטר זוכות להערכה רבה על ידי אניני טעם. אם היופי הוא בעיני המתבונן, אז פניני הים הדרומי מציעות אינספור הזדמנויות של יופי לראות, שכן אין שתי פנינים זהות לחלוטין. בשל עובי הצום שלהן, פנינים מתורבתות בים הדרומי נמצאות במגוון מלהיב של צורות.

נקר פנינה הוא מטריצה ​​יפה של גבישי סידן פחמתי וחומרים מיוחדים המיוצרים על ידי הצדפה. מטריצה ​​זו מונחת באריחים מיקרוסקופיים מעוצבים בצורה מושלמת, שכבה על שכבה. עובי הפנינה נקבע לפי מספר השכבות, ועובי כל שכבה.

מראה הצמיג ייקבע לפי האם גבישי הסידן הם “שטוחים” או “מנסרים”, לפי השלמות שבה מונחים האריחים, לפי העדינות ומספר שכבות האריחים. האפקט
על יופייה של הפנינה תלוי במידת הנראות של השלמות הללו. איכות פני השטח הזו של הפנינה מתוארת כגוון הפנים של הפנינה.

למרות שהצורה אינה משפיעה על איכות הפנינה, לביקוש לצורות מסוימות יש השפעה על הערך. מטעמי נוחות, פנינים מתורבתות בים הדרומי מדורגות לשבע קטגוריות צורות אלו. מספר קטגוריות מחולקות עוד למספר קטגוריות משנה:

1) סיבובים;
2) SemiRound;
3) בארוק;
4) חצי בארוק;
5) טיפות;
6) מעגלים;
7) כפתורים.

מלכת היופי של פנינת הים הדרומי

אינדונזיה מייצרת פניני ים דרום המעובדות מ-Pinctada maxima, המין הגדול ביותר של צדפות. כארכיפלג עם סביבה בתולית, אינדונזיה מספקת את הסביבה האופטימלית עבור Pinctada maxima לייצור פנינים באיכות גבוהה. ה-Pinctada maxima של אינדונזיה מייצרות פנינים עם יותר מתריסר גווני צבע.

הפנינים הנדירות והיקרות ביותר המיוצרות הן אלו עם צבעי זהב וכסף. מגוון רחב של גוונים עדינים, בין היתר, כסף, שמפניה, לבן מבריק, ורוד וזהב, כאשר פנינת הזהב האימפריאלית היא המפוארת מכל הפנינים.

פנינת צבע הזהב האימפריאלית המיוצרת על ידי צדפות המעובדות במימי אינדונזיה בתוליים היא למעשה מלכת פנינת הים הדרומי. למרות שמימי אינדונזיה הם הבית של פנינת הים הדרומי, דרושה תקנה כדי לשלוט בסחר המקומי וביצוא כדי להבטיח את איכות ומחיר הפנינה. לממשלה ולגורמים הקשורים יש
בנה מערכת יחסים חזקה יותר כדי לפתור את האתגר.

במקרה של פנינים סיניות, אשר מתורבתות ממול מים מתוקים וחשודות בדרגה נמוכה, הממשלה נקטה באמצעי זהירות, כגון על ידי הוצאת תקנות שרים לענייני דיג וימי מס. 8/2003 על בקרת איכות פנינה. המידה נחוצה כמו פנינים סיניות שאיכותן נמוכה אך נראות דומות מאוד לפנינים אינדונזיות. יכול להפוך לאיום על מרכזי ייצור פנינים אינדונזיות בבאלי ולומבוק.

יצוא הפנינים האינדונזיות הראה עלייה משמעותית בתקופה של 2008-2012 עם צמיחה שנתית ממוצעת של 19.69%. בשנת 2012, רוב היצוא נשלט על ידי פניני טבע ב-51%.22%. פנינים תרבותיות, לא מעובדות, אחריו במקום השני הרחוק עם 31.82% ופנינים מתורבתות, עובדות, ב-16.97%.

יצוא הפנינים של אינדונזיה בשנת 2008 הוערך רק ב-14.29 מיליון דולר לפני גידול משמעותי ל-22.33 מיליון דולר ב-2009.

איור 1. ייצוא אינדונזיה של פנינים (2008-2012)
=====F1========

גדל ל-31.43 מיליון דולר ו-31.79 מיליון דולר ב-2010 ו-2011 בהתאמה. היצוא, לעומת זאת, הצטמצם ל-29.43 מיליון דולר ב-2012.

מגמת הירידה הכוללת נמשכה בחמשת החודשים הראשונים של 2013 עם ייצוא של 9.30 מיליון דולר, התכווצות של 24.10% בהשוואה ל-12.34 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2012.

איור 2. יעדי יצוא אינדונזיה (2008-2012)
======F2===========

בשנת 2012, יעדי הייצוא העיקריים של פנינים אינדונזיות היו הונג קונג, אוסטרליה ויפן. הייצוא להונג קונג עמד על 13.90 מיליון דולר או 47.24% מסך יצוא הפנינים האינדונזיות. יפן הייתה יעד היצוא השני בגודלו עם 9.30 מיליון דולר (31.60%) ואחריה אוסטרליה עם 5.99 מיליון דולר (20.36%) ודרום קוריאה עם 105,000 דולר (0.36%) ותאילנד עם 36,000 דולר (0.12%).

בחמשת החודשים הראשונים של 2013, הונג קונג הייתה שוב היעד המוביל עם יצוא פנינים בשווי 4.11 מיליון דולר, או 44.27%. אוסטרליה החליפה את יפן במקום השני עם 2.51 מיליון דולר (27.04%) ויפן במקום השלישי עם 2.36 מיליון דולר (25.47%) ואחריה תאילנד עם 274,000 דולר (2.94%) ודרום קוריאה עם 25,000 דולר (0.27%).

למרות שהונג קונג הציגה צמיחה שנתית ממוצעת יוצאת דופן של 124.33% בתקופת 2008-2012, הצמיחה התכווצה ב-39.59% בחמשת החודשים הראשונים של 2013 בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2012. גם הייצוא ליפן הראה התכווצות דומה של 35.69 %

איור 3. ייצוא אינדונזי לפי מחוז (2008-2012)
======F3===========

רוב יצוא הפנינים האינדונזי מקורו במחוזות באלי, ג’קרטה, דרום סולאווסי ומערב נוסה טנגרה בשווי של בין 1,000 דולר ל-22 מיליון דולר.

איור 4. ייצוא של פנינים, נאט או כת וכו’ לעולם לפי מדינה (2012)
====F4======

יצוא הפנינים הכולל של העולם בשנת 2012 הגיע ל-1.47 מיליארד דולר, שהיה נמוך ב-6.47% מנתון הייצוא ב-2011 של 1.57 מיליארד דולר. בתקופה של 2008-2012, השנתי הממוצע סבל מהתכווצות של 1.72%. בשנת 2008, יצוא הפנינים העולמי הגיע ל-1.75 מיליארד דולר רק כדי לרדת בשנים הבאות. בשנת 2009, היצוא הצטמצם ל-1.39 מיליארד דולר לפני שהתגבר ל-1.42 מיליארד דולר ו-157 מיליארד דולר ב-2010 ו-2011 בהתאמה.

הונג קונג הייתה היצואנית המובילה ב-2012 עם 408.36 מיליון דולר עבור נתח שוק של 27.73%. סין הייתה שנייה עם יצוא של 283.97 מיליון דולר שמהווה 19.28% מנתח השוק, ואחריה יפן ב-210.50 מיליון דולר (14.29%), אוסטרליה עם יצוא של 173.54 מיליון דולר (11,785) ופולינזיה הצרפתית שייצאה 76.18 מיליון דולר ( 5.17%) כדי לסכם את 5 המובילים.

במקום ה-6 הייתה ארצות הברית עם ייצוא של 65.60 מיליון דולר עבור נתח שוק של 4.46%, ואחריה שוויץ ב-54.78 מיליון דולר (3.72%) ובריטניה שייצאה 33.04 מיליון דולר (2.24%). מייצאת פנינים בשווי של 29.43 מיליון דולר, אינדונזיה דורגה במקום ה-9 עם נתח שוק של 2% בעוד שהפיליפינים השלימו את רשימת 10 המובילים עם ייצוא של 23.46 מיליון דולר (1.59%) ב-2012.

איור 5. נתח וצמיחה של היצוא העולמי (%)
=====F5=====

בתקופה של 2008-2012, לאינדונזיה מגמת הצמיחה הגבוהה ביותר של 19.69% ואחריה הפיליפינים ב-15.62%. סין וארצות הברית היו הייצוא האחרים היחידים שחוו מגמות צמיחה חיוביות של 9% ו-10.56% בהתאמה בין 10 המדינות המובילות.

אינדונזיה, לעומת זאת, סבלה מהתכווצות של 7.42% משנה לשנה בין 2011 ל-2012, כאשר לפיליפינים הייתה הצמיחה הגדולה ביותר משנה לשנה של 38.90%, כאשר אוסטרליה היא בעלת הביצועים הגרועים ביותר שהתכווצה ב-31.08%.

מלבד אוסטרליה, המדינות היחידות בעשרת היצואנים המובילים שרשמו צמיחה בייצוא הפנינים שלהם היו
ארצות הברית עם צמיחה של 22.09%, בריטניה עם 21.47% ושוויץ ב-20.86%.

העולם ייבא פנינים בשווי של 1.33 מיליארד דולר ב-2012, או נמוך ב-11.65% מנתון היבוא של 2011 שעמד על 1.50 מיליארד דולר. בשנים 2011-2008 ספג היבוא התכווצות שנתית ממוצעת של 3.5%. יבוא הפנינים העולמי הגיע לשיא ב-2008 עם 1.71 מיליארד דולר לפני ירידה ל-1.30 דולר ארה”ב

איור 6. יבוא פנינים, נאט או כת וכו’ מהעולם
====F6======

מיליארד ב-2009. היבוא הראה מגמת התאוששות ב-2010 וב-2011 עם 1.40 מיליארד דולר ו-1.50 מיליארד דולר בהתאמה לפני שירד ל-1.33 דולר ב-2012.

מבין היבואנים, יפן הגיעה בראש הרשימה ב-2012 על ידי יבוא פנינים בשווי של 371.06 מיליון דולר עבור נתח שוק של 27.86% מסך יבוא הפנינים העולמי של 1.33 מיליארד דולר. הונג קונג הייתה שנייה עם יבוא של 313.28 מיליון דולר עבור נתח שוק של 23.52% ואחריה ארה”ב ב-221.21 מיליון דולר (16.61%), אוסטרליה ב-114.79 מיליון דולר (8.62%) ושוויץ במקום החמישי הרחוק עם יבוא של 47.99 דולר ארה”ב (3.60%).

אינדונזיה ייבאה פנינים בשווי 8,000 דולר בלבד בשנת 2012 כשהיא במקום ה-104.

כותב: הנדרו ג’ונתן סחט

פורסם על ידי: הדירקטוריון הכללי לפיתוח יצוא לאומי. משרד הסחר הרפובליקה של אינדונזיה.

המנהל הכללי לפיתוח הייצוא הלאומי/MJL/82/X/2013